avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Activitate SQLLove

Activitate SQLLove

va multumec! faorte de ajutor! am intles acum.
Dupa ce imi scrie numele si toate informatile referitoare la persoana mea:
La pedeapsa de 1 an inchisoare, pentru savarsirea infractiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de catre o persoana aflata sub influnenta substantelor psihoactive, fapta prev. si ped. de art. 336 alin 2 cod penal.
In baza art 65 alin 1cp, interzice inculpatului drepturile prevazute de art. 66 alin 1 lit a( dreptul dea a fi ales in autoritatile publice sau in orice alte functii publice) si b (dreptul de a ocupa o functie care implica exercitiul autoritatii de stat), in conditiile art. 65 3 C.pen.
In baza art 91. cod penal dispune suspendarea executarii pedepsei d e2 ani inchisoare sub supravegherea serviciului de probatiune, pe pe un termen de supraveghere de 2 ani, stabilit conform art 92 cp.
In baza art 68 alin 1 lit b cod penal, pedeapsa complementara urmeaza sa se execute incepand cu data ramanerii definitive a hotararii prin care s-a dispus suspendarea exercitarii pedepsei sub supravechere. In baza art 93 alin 1 cp pe durata termenului de supravechere, inculpatul trebuie sa respecte urmatoarele masuri de supraveghere:
a) sa se prezinte la serviciul de probatiune, la datele fixate de acesta; b) supravegherea sa; c)sa anunte, in prealabil, schimbarea locuintei si orice deplasare care depaseste 5 zile, precum si intoarcerea; d) sa comunice schimbarea locului de munca; e) sa comunice informatii si documente de natura a permite controlul mijloacelor sale de existenta.
In baza ar 94 alin 1 C.pen. pe durata termenului de supraveghere, datele prevazute in art 93 alin 1 lit c - e C.pen. se comunica serviciullui de probatiune.
in baza art 93 alin 3 c.pen, pe durata termenului de supravechere de 2 ani inculpatul va presta munca nerenumerata in folosul comunitatii, in cadreul primariei, pe o perioada de 60 de zile. in conditiile art 57 din legea nr. 253/2013.
In baza art 404 alin 2 C.Proc.pen atrage atentia inculpatului asupra prevederilor art 96 C.pen. privind revocarea suspendarii executarii pedepsei sub supravechere cu consecinta esxecutarii pedepsei in regim privativ de libertate, in cazul nerespectarii cu rea-credinta a masurilor de supravechere, neexecutarii in cursul termenului de supraveghere.
Pe cale de consecinta, aveti obligatia de a va prezenta la serviciul de Probatiune.
Va atragem atentia in baza art 404 alin3 cod procedura penala asupra consecintelor nerespectarii masurilor de supraveghere si obligatiilor impuse si ale savarsirii de noi infractiuni in cursul termenuli de supraveghere.
Semnat Judecator Delegat.



Despre ce e vorba? carnetul mi la luat acum un an si foaia de la tribunal am primit-o azi.
Ce pedeapsa am pentru permis cat B? cat mai raman oare fara permis? Nu inteleg totul. va multumesc de ajutor!