avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1806 soluții astăzi
Forum Activitate ursumita

Activitate ursumita

Buna ziua,
Detin o societate din 2008, cu punct de lucru fix autorizat conform legislatiei existente pentru activitatea de catering, desfasurata in mod continuu de cand am deschis. Printre codurile CAEN existente avem si cel de comert ambulant, si o casa de marcat fiscalizata pe comert ambulant, astfel incat am putus sa desfasor aceasta activitate ocazional (cate 2-3 zile maxim 2 saptamani) in cadrul unor evenimente (sportive, expozitii etc). In acest moment intentionez sa amplasez un bar si cateva mese pe un teren privat, in urma unui contract de inchiriere de 2 sau 3 luni maxim. Practic voi desfasura activitatea de vanzare ambulanta intr-o terasa sezoniera. Produsele comercializate vor fi cele alimentare, racoritoare, alcol si produse alimentare ambalate. Intrebarea mea face referire la actele necesare functionarii legale a acestei terase, avand in vedere cele mentionate. Cu DSV-ul am inteles cam ce este necesar, nu stiu daca sunt necesare autorizatii de la primarie / ISU sau alta institurie de stat. In cazul in care este necesara autorizatia de la primarie, ma incadrez in taxa de baruri/restaurante? Multumesc anticipat de raspuns.