avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate cosmin2016

Activitate cosmin2016

Buna ziua!

Patania mea incepe acum ieri dimineata cand impreuna cu un prieten mergeam la el acasa sa isi ia niste bani sa iesim in oras.In drum am dat nas in nas cu un fost coleg de scoala care inca imi poarta sambetele (nu inteleg de ce).Cand m-a vazut a inceput sa ma injure.eu nu i-am zis nimic, ingorandu-l complet.Am mers mai departe si el a venit dupa noi, s-a pus in fata mea si din senin a inceput sa ma ia la bataie zicand '' te faci ca nu ma auzi''.M-a lovit cu pumnii si picioarele.Tipul este un tip antrenat, mult mai facut decat mine si nu am avut curajul sa ripostez insa colegul meu a scos telefonul si a apucat sa inregistreze o buna bucata din actiune, are un filmulet de 21 de secunde in care se vede clar cum tipul ma loveste.Acum sunt ok, am doar buza de jos sparta (s-a mai vindecat putin) si 2 vanatai pe obraji.M-a lovit si cu picioarele peste glezne dar acolo nu am nimic (desi se vede in filmare).
Intrebarea mea este : pot sa imi scot certificat medico-legal pe 2 vanatai si sa ii fac plangere?Ce o sa pateasca? Sunt putin exagerat cu ''ce o sa pateasca'' dar consider ca e mai ok sa fie pedepsit de lege decat sa imi fac eu singur dreptate.