avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate camelia1000

Activitate camelia1000

Răspuns la discuția abuz incetare CM
multumesc
Buna seara.
Am fost angajata la o firma din Ilfov, contract pe perioada nedeterminata, perioada de proba 3 luni. Inainte de finalizarea perioadei de proba am anuntat ( pe email la managerul direct) ca nu doresct continuarea colaborarii, dar ca o sa vin pana gasesc pe altcineva. Am mai fost la birou inca o luna de la aceasta data( cand am anuntat pe email ca nu doresc colaborarea), timp in care perioada de proba s-a finalizat. Am avut o oportunitate sa plec din tara si m-am decis repede sa plec in cateva zile. Nu am mai avut timp sa merg la sediul firmei, cu insistente m-am intalnit cu un coleg sa predau telefonul firmei ( neinsemnat ca valoare sau pentru efectarea activitatii firmei) si cheia de la casuta postala. Am lasat nefinalizat ca activitate la firma aproximativ 40-50 facturi, la momentul respectiv nu aveam cum sa le finalizaz, acestea necesitant atasarea altor documente inainte de finalizare, oricum nu afecta activitatea firmei, putea fi facut de altcineva fara probleme. Sincer nici nu mai doream sa merg la birou stiind ca se vor purta foarte urat si prea superior, asa cum am vazut ca au facut-o si cu alti colegi. Plus ca aveam doua zile sa imi mai aranjez din problemele de acasa , procuri, eliberarea locuintei inchiriate, etc..deranjul adus firmei era oricum infim. Nu mai mentionez ca pe toata durata cat am lucrat la ei am avut cea mai mare bunavointa sa mearga bine, de multe ori am stat pana la 9-10 seara, dar m-au deranjat anumite comportamente si am cautat sa plec in alta parte.
Am anuntat pe email ca nu mai vin deloc la munca.( in mintea mea era bineinteles sa am " dovada" ca am anuntat) ..din motivele de mai sus...bineinteles ca "sefa" mea care are foarte mari probleme de comportament nu a fost de inteles , plus ca l-a intaratat si pe directorul general, care pana atunci mi se paruse foarte de treaba si binevoitor. Ulterior, cu colega de la resurse umane am stabilit incheierea CM , ea mi-a cerut cerere de incetare a CM cu data de atunci ( cam la 3 zile dupa ce anuntasem ca nu mai vin la munca) , i-am trimis doar cand m-a asigurat ca zilele care trecusera vor fi puse ca si concediu fara plata...mi-a confirmat ca e ok dar o sa opereze a doua zi ca nu era la birou, iar surpriza dupa cateva zile am primit Convocare pentru cercetare disciplinara ...artt 251 alin 4 CM7.1.2 Absentarea nemotivata de la serviciu 3 zile....etc...bineinteles ca stiau ca nu mai sunt in tara in data respectiva. Astfel ca mi-au inchis CM in Revisal " pentru abateri grave" !!!
Mentionez faptul ca si colega de laRU mi-a spus ca ii pare rau ca e la mijloc , stie ca firma exagereaza , etc..( am pe email)
Am avut mai multe probleme atunci nu am putut sa ma ocup de problema aceasta. Am facut ulterior reclamatie la ITM, insa nu am reusit nimic. Nu accepta corespondenta pe email ( chiar nu stiam ca nu este luata in calcul altfel chiar actionam altfel) iar despre contractul de munca, pentru ca apar prezenta la serviciu dupa incheierea perioadei de proba, il considera valabil .( au mai fost aprox 11 zile calendaristice intre finalizarea perioadei de proba si cand am fost ultima oara la birou) .Bineinteles ca stiu si ca au dat spaga la ITM ( dadeau de cand lucram eu acolo) si ca este posibil ca ITM-ul in mod normal sa actioneze cumva dar si-au primit partea de la ei.
Evident ca este o razbunare ieftina a unei directoare frustrate, dar nu as vrea sa las inscrierea in Revisal asa. Stiu ca a trecut ceva timp ( am incheiat colaborarea la 01.12.2015) , dar va rog sa imi spuneti daca mai pot face ceva acum.
Multumesc anticipat