avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate underx

Activitate underx

Multumesc mult pentru ajutor.
Dar la mine nu cred ca se pune problema chiar asa.

Detaliez: Sunt unicul administrator, nu am contracte active sub semnatura mea, exista doar niste bani retrasi pe numele meu iar semnarea hotararii AGA nu ar fi o problema.

Acum daca am inteles eu bine, imi dau demisia pentru functia de administrator (sunt si angajat ca administrator) pe care o aprob tot eu.

Realizez hotarare AGA (gasesc un model online?) care o data aprobata de ambii asociati o duc la Reg. Comertului si cand se publica in monitorul oficial sunt "liber"? Am inteles bine?

Multumesc mult inca o data de ajutor!
Buna ziua,

Sunt administratorul unei SRL, numit prin actul constitutiv. Suntem 2 asociati, el 95% eu restul de 5.

Nu ma mai inteleg cu el, as dori sa renunt la aceasta functie si la toate conexiunile cu aceasta societate dar nu stiu ce inseamna asta pentru mine.

Momentan societatea este pe - , ceva sume restante la taxe si impozite si ceva suma in "casa". El nu doreste sa inchida sau sa lichideze societatea dar ce inseamna pentru mine aceasta procedura?

Pot sa renunt pur si simplu la aceasta functie sau care ar fi pasii pe care trebuie sa ii urmez? Imi este teama ca asociatul face prostii prin spate si nu vreau sa am nici o legatura cu aceste lucruri.

Va multumesc frumos de ajutor!