avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate Andra-2016

Activitate Andra-2016

gi-jane 2, multumesc pt reply.
Nu, nu suntem casatoriti legal, si din cate am inteles ca sa pot circula liber am nevoie de acordul scris al tatalui caci a recunoscut copilul si are si numele lui de familie pe acte(copilul). El nu vorbeste romana si acordul se va face aici in portugheza banuiesc.. deci cred ca ii trebuie si o traducere? Nu am circulat pana acum doar eu cu fetita de aceea nu vreau sa intampin probleme la granita.
da sunt in portugalia acum si urmeaza sa vin doar eu cu copilul in romania. pai si la ambasada nu mi-ar trebui un traducator autorizat? doresc sa stiu exact ce trebuie facut pt ca nu am masina, nu imi este prea usor sa circul spre lisabona plus ca tre sa iau si copilul cu mine
Copilul are cert nastere britanic, pasaport portughez si CI portugheza.
Nu la notar de face acorul scris al tatalui?
Eu romanca, tatal copilului meu este portughez, copilul (de 11 luni) nascut in UK si recunoscut de tata pe certificat nastere, copilul are numele de familie si al mamei si al tatalui.
Nu suntem casatoriti. Momentan suntem in Portugalia. Eu voi pleca cu fetita in Romania in septembrie anul acesta iar tatal va lua alta directie. Anul viitor eu ma voi intoarce cu fetita in UK. Pentru libera mea circulatie cu copilul ce anume am nevoie ? Am auzit ca as avea nevoie de o procura notariala acordul tatalui dar nimeni nu stie exact ce,cum, unde.
Am sunat la consulatul roman de la Lisabona insa nu am inteles nimic din discutia telefonica.
Cine stie din punct de vedere juridic care sunt pasii rog mult sa dea un reply.