avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate IustinDiac

Activitate IustinDiac

Răspuns la discuția Furt identitate
fotbalistul a scris:

Din moment ce puneti ceva pe internet nu va mai apartine.
Trebuie sa tineti minte ca toate datele, informatiile, pozele, personale ce le puneti pe internet, le puneti in cunostinta de cauza si nu va apartin. Toate acestea devin publice din momentul in care parasesc dispozitivul dvs. si pot fi folosite de oricine.




Intre "accesibil public" si "public conform legii" este o mare diferenta.
Informatiile accesibile public nu devin automat publice conform legii si deci nu pot fi preluate liber si republicate.
Fotografia proprie este o informatie personala privata si puteti cf. legii sa va opuneti prelucrarii acesteia de catre operator.
@bodealex
Multumesc pentru precizări și bunăvoință !
Sunt sigur că etica este grozavă dar nu asta am întrebat.

Voiam o opinie legală. Înțeleg că trebuie să caut în altă parte răspuns.
Un contract nesemnat/convenit se numeste probabil propunere contractuala.

Din punctul meu de vedere acceptarea si insusirea unui cod etic extern este un serviciu care desi nu are legatura cu obiectul contractului si nici al ofertei care a stat la baza contractului , presupune costuri din partea furnizorului (cel putin de pregatire a personalului).

Conditionarea achizitionarii unui produs/serviciu de prestarea altuia fara legatura nu cred ca este legala (este?).

Cand vorbesc de conditionare vorbesc despre faptul ca unele multinationale au dispozitii interne sa nu accepte contracte decat cu acele clauze de etica adaugate (deci ori aderi ori nu vinzi).
Unele companii atunci când achiziționează direct (fără licitație publică) bunuri sau servicii, propun clauze contractuale de etică furnizorilor care includ aderarea și respectarea unui număr de reguli stufoase uzual afișate pe site-ul clientului.
Majoritatea codurilor de etică includ reguli de bun simț însă uneori găsim în ele și lucruri trăsnite.
Întrucât aceste reguli sunt personalizate de fiecare client, aderarea la un număr de astfel de coduri etice face imposibilă urmarirea și respectarea lor (eventual pot fi contradictorii).
Aș vrea să știu dacă:
1) este sau nu clauză abuzivă sau neuzuală (clientul condiționeaza achiziția de acceptarea unui cod etic propriu);
2) este sau nu clauză abuzivă pretenția clientului de a efectua controale la sediul furnizorului privind respectarea codului de etica astfel impus.