avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Activitate SergiuBresan

Activitate SergiuBresan

Buna ziua! In primul rand as vrea sa zic ca sunt inca minor (mai am o luna pana la 18 ani) si in vara aceasta am vrut si eu sa lucrez undeva sa imi fac bani pentru scoala de soferi. Am fost angajat la un local pe post de barman cu un patron foarte problematic. Fiind prima mea angajare nu am stiut ce acte trebuie si cum se face o angajare. Patronul a zis ca imi trage 50 de lei din primul salar pentru analize dar pana la urma el nu mi-a mai facut nici un contract de munca. Dupa ce am lucrat o luna la respectivul local bineinteles ca mi-am cerut banii dar patronul nu a vrut sa imi deie. In momentul respectiv am zis ca nu mai are rost sa stau si efectiv nu am mai mers la lucru ca stiam ca nu am carte de munca. Dupa doua saptamani in care m-am tot certat cu patronul pentru faptul ca au disparut din bar nustiu cate sticle de vin aflu de la o cunostinta care lucreaza in politie ca sa depus plangere pentru furt impotriva mea :O . Pe langa faptul ca sunt nevinovat si nici nu am primit nici un ban pe timpul lucrului adica o luna jumate, acest patron ma amenintat ca ma prinde si ma bate si chiar m-am intalnit cu el si ma luat de gat si a vrut sa ma bata. intrebarea mea este: Ce ar trebui sa fac? Sa depun cumva si eu plangere impotriva lui cum ca ma amenintat si ma si luat cu forta de haine (ca am fost cu doi prieteni si au vazut si ei intamplare) sau ce sa fac?? Oricum la politie o sa fie nevoie sa merg pentru ca exista deja o plangere impotriva mea...