avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 162 soluții astăzi
Forum Activitate iizaga

Activitate iizaga

Buna ziua,
In clauzele unui contract de vanzare-cumparare pe care urmeaza sa-l semnez, pentru un apartament, dezvoltatorul (care este si vanzatorul) acorda doar 36 luni garantie pentru vicii ascunse. Din cate stiam eu aceasta garantie ar fi trebuit sa fie de 10 ani (cred ca legea 10/1995 prevede acest termen). Este permis (prin lege) ca dezvoltatorul sa reduca aceasta perioada la doar 3 ani, sau aceasta clauza este ilegala? Daca as semna contractul in aceste conditii mai pot beneficia de prevederile legii 10/1995 prin care ei sunt responsabili timp de 10 ani pentru remedierea viciilor ascunse?
Multumesc.
Buna ziua,
Urmeaza sa cumpar un apartament de 3 camere care se incadreaza in conditiile de aplicare a cotei de tva 5%. Totodata asa dori sa cumpar si un loc de parcare, dar problema este ca impreuna depasesc plafonul maxim de 450.000 de lei (deci nu pot fi cumparate impreuna cu 5% tva). Solutia pe care o vad eu este sa cumpar mai intai apartamentul cu tva 5% si ulterior separat locul de parcare cu tva 20%. Este aceasta solutie corecta din punct de vedere legal sau ma pot trezi mai tarziu cu surprize din partea ANAF (in sensul de a-mi cere diferenta de TVA pana la 20% plus eventuale penalizari)?
Multumesc.