avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1240 soluții astăzi
Forum Activitate IonelaBe

Activitate IonelaBe

Multumesc pentru raspuns. Azi, o alta persoana de la ONRC cu care am vorbit direct mi-a zis ca el vede treaba asa: ar trebui sa fac mai intai magazin fizic si apoi sa fac aditiona, si online si i-am spus ca nu vreau sa am magazin fizic, ci doar pe online, la care a raspuns ca asa vede el treaba. O alta doamna de la ANAF a spus ca daca eu depozitez marfa si am adresa de livrare cand trebuie sa-mi vina marfa, inseamna ca am nevoie de spatiu si se cheama ca desfasor activitate economica si ca daca fac activitate, sa platesc impozitul mai mare aferent spatiului, care e problema?

Nu vreau sa ma eschivez sau altceva, nu imi este clar unde as putea gasi scris alb pe negru ca activitatea economica cuprinde sau nu activitatea de depozitarea marfii si ca in concluzie pt codul caen aferent comertului online, ESTE sau NU ESTE necesar spatiu (pt care sa platesc impozit mai mare din 2016) de desfasurare a activitatii economice.

Multumesc.
Buna seara,

Doresc sa infiintez o societate comerciala - comert online si nu am reusit sa aflu un raspuns cu privire la desfasurarea activitatii economice: la sediu/punct de lucru sau la terti? Ma intereseaza ca sa stiu daca pentru spatiul pe care l-am gasit cu greu trebuie sa fac evaluare si sa-l declar ca spatiu nerezidential rezultand impozit mare de platit.

Un domn de la Registrul Comertului mi-a spus ca el considera ca se desfasoara la terti, ca doar nu vine clientul la sediu ca sa cumpere iar un contabil mi-a spus ca se desfasoara activitatea economica la spatiul pe care-l am. Deci, ma poate lumina cineva?

Multumesc mult.