avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1647 soluții astăzi
Forum Activitate Danut1111

Activitate Danut1111

Buna seara,
detin un teren de 1000mp cu o deschidere de 10m cu adancime de 100m, din care primii 500mp sunt intravilan si restul extravilan. Doresc sa imi construiesc o locuinta (P+M) lasand un spatiu intre constructie si terenul vecinului de 0.6m - mentionez ca propritatea mea este deja ingradita. Vecinul din stanga proprietatii mele are un teren cu o deschidere de 16.7m si se inchide inspatele proprietatii mele cu mult mai mult. de ceva timp imi tot propune un schimb de teren - vrea cei 500m din extravilan in schimbul unei parti egale in fata spre drum ( situatie care mi-ar deschide mai mult spatiu la drum, doar ca eu nu doresc acest schimb, dar avand in vedere ca are relatii in primarie, ma tot sicaneaza cum ca ma da in judecata si ca nu o sa pot primi autorizatie de constructie decat cu acordul lui. m-am dus la primarie sa imi depun actele pt autorizatie si primul lucru pe care lam primit ca raspuns a fost daca am un acord facut cu vecinii pentru a construi... nu am un astfel de acord - ar insemna sa cer acord vecinului care imi vrea terenul la schimb. Am incercat sa caut ceva care sa ma lamureasca in aceasta situatie dar nu gasesc nici o lege care sa imi interzica constructia si nici un temei legal in care sa imi trebuiasca acordul vecinilor de a construi pe terenul meu. Am rugamintea de a ma ajuta cu un sfat, mai ales ca nu sunt un cunoscator al legilor si nici a interpretarii lor.
Va multumesc