avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate alexandru_berce

Activitate alexandru_berce

Ultimul proprietar din CIV este tot Daniel.

Multumesc pentru raspuns
Buna seara,
Am vazut ca sunt mai multe intrebari referitoare la acest subiect, dar erau diferite.

(numele sunt fictive)
In 21.08.2016 am cumparat o masina de la Daniel, care locuieste in Suceava. Acesta nu era proprietarul masinii.

Proprietarul masinii era Tudor (o ruda de-a lui Daniel, din cate am inteles), din Satu Mare . In contract e trecut numele lui Tudor, am si copie dupa actul de identitate.
Pe talonul masinii este trecut numele lui Daniel. Si asigurarea RCA este tot pe numele lui.

Tudor a intrat in posesia masinii tot de la Daniel, in luna martie a acestui an.
Am si acel contract, impreuna cu o copie dupa actul de identitate al lui Daniel, si un certificat fiscal (pe care i l-a oferit Daniel lui Tudor, probabil)

Acum vreau sa inmatriculez masina pe numele meu, dar nu pot face asta pentru ca nu am certificatul de atestare fiscala privind impozite, taxele locale si alte impozite datorate bugetului local.

De la cine am nevoie de acel certificat? De la Tudor, fostul proprietar al masinii, sau de la Daniel, cel trecut pe talonul masinii?
Nu pot cei de la finante sa ceara acel certificat prin fax?

Pot sa am si alte probleme pentru ca Tudor nu e trecut in talonul masinii?

Multumesc!

P.S. Eu locuiesc in Timisoara. Masina am cumparat-o in Oradea, si nu as vrea sa merg pana la Suceava sau Satu Mare pentru solutionarea problemei.