avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate KaterinaKarenina

Activitate KaterinaKarenina

Răspuns la discuția Drum de servitute
Nu am studii in domeniu. Ati folosit niste termeni pe care nu ii cunosc.Nu am inteles mai nimic din ce mi-ati spus. Incercati,va rog, daca puteti, sa explicati in termeni mai accesibili si neofitilor.
Buna seara.
Am o problema cu un teren extravilan ramas mostenire de la tatal meu,teren care este blocat-adica noul proprietarul care ar trebui sa ne ofere dreptul de servitute refuza sa ne permita accesul la terenul respectiv.
Terenul este inconjurat de gospodarii, iar de-a lungul timpului noi am avut acces la teren trecand pe un drum care se afla pe terenul vecinului din fata(vecinul in cauza) . Vecinul care detinea terenul prin care se facea trecerea/accesul spre terenul nostru a vandut acel teren, teren care era un simplu camp necultivat si pe care nu era construit nimic. Acest nou proprietar si-a construit gospodarie/casa pe acel teren si a inchis inclusiv calea de acces spre terenul nostru cu poarta.
Atata timp cat tatal meu a fost in viata vecinul in cauza i-a permis accesul . Dupa decesul tatalui , acesta ne refuza accesul spre teren, spunand ca el a cumparat terenul respectiv cu tot cu drumul nostru de acces.
Am fost la primaria comunei si am solicitat o schita cadastrala, care s-a dovedit a fi inexistenta , iar raspunsul primarului (in scris/oficial) a fost ca acest lucru nu tine de competenta dumnealui.
Cum ar trebui sa procedam in acest caz? Eu stiu ca exista lege referitoare la acest drum de servitute si ma intreb daca aceasta lege nu este valabila in orice situatie de genul acesta?!
Astept un raspuns! Va multumesc anticipat!