avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2005 soluții astăzi
Forum Activitate MaximD

Activitate MaximD

Buna. Sunt angajat pe post de referent (clasa III) din anul 2015, intr-o institutie bugetara. Mentionez ca in 2013, am absolvit cu diploma de licenta la facultatea de Biologie (ciclul I-tip Bologna) si in 2016 am absolvit studii universitare de master (ciclul II-tip Bologna), studiile fiind în specialitatea în care îmi desfăşor activitatea.
Intrebarea este daca ma calific pentru ocuparea unei functii publice intr-o clasa superioara celei pe care sunt incadrat (din clasa III - in clasa I), conform art. 68 alin. (I) din Legea functionarului public nr. 188/1999, avand in vedere ca pentru clasa I trebuie studii superioare de lunga durata – potrivit, art.9, pctul a). din Legea 188/1999. Mentionez ca, conform art. 153, alin.2. din Legea educatiei si a art. 18, alin. (1) si (3) din Legea privind organizarea studiilor universitare nr. 288/2004– diploma de Master (ciclul II-tip Bologna) este echivalenta cu diploma de Licenta a absolventilor invatamantului de lunga durata din perioada anterioara celor III cicluri tip Bologna.