avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Activitate CatalinCristian

Activitate CatalinCristian

Răspuns la discuția Anveloparea Blocului
Buna seara,
maine voi incerca sa fac rost de acel contract. Eventual ii voi face o poza. Ce ma supara pe mine este ca in tot acest timp de cand au fost puse schelele, (sunt totusi peste 2 luni) nu s-a lucrat la bloc. Credeam ca este o lege generala ceva "de cand au fost puse schelele, executantul are la dispozitie maxim 3-4-5-6-7 luni de a efectua lucrarea..."

Multumesc pentru promtitudine.
Buna seara,
Am urmatoarea problema. Sunt locatar intr-un bloc la care s-au inceput lucrarile de anvelopare. O sa povestesc putin pe larg situatia. Prin luna luna august s-au pus schelele la bloc. De atunci, nu cred ca a fost vreo echipa care sa lucreze legat o saptamana la bloc. Am tot vazut diferite personaje insa niciodata vreo echipa profesionista. Asta nu prea m-a facut sa ma agit pana cand acum 3 saptamani cand balconul (de fier, inchis) meu a fost daramat, geamurile sparte, fierul taiat, efectiv desfiintat de sus pana jos. A-2-a zi au construit un cadru de metal din 2-3 bucati de cornier si atat. Daca as avea un caine sau copil mic, cu usurinta ar putea sari jos, deci siguranta 0, izolare 0. Precizez ca de daramat si construitul acelui cadru s-au ocupat 2 persoane, muncitori necalificati pe care de atunci nu i-am mai vazut. De asemenea am avut instinctul sa fac cateva poze in timpul actiunii lor...
Deci eu de 3 saptamani stau asa. Am numarul de telefon al sefului de santier, proiect, lucrare sau ce o fi.

Intrebarea mea este urmatoarea (inainte de a ma duce si agita si muri cu ei de gat) este vreo lege de partea mea ? Ii pot specifica vreo clauza, sau vreo lege prin care e specificat ca are vreun termen de la daramarea balconului afferent apartamentului ? Ca sa pun si eu putina presiune ? (va imaginati cum este sa stai cu toate lucrurile din balconul de 11 metri, in casa, de 2 luni si ceva, crezand ca se anvelopeaza blocul, iar acum si cu balconul daramat)

Va multumesc.