avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1380 soluții astăzi
Forum Activitate oanagiorgiana

Activitate oanagiorgiana

Buna ziua! Sunt divortata si am un copil minor (12 ani), pe care intentionez sa o aduc in aceasta vara pe durata vacantei in Spania. La intoarcere insa aceasta va calatori inapoi in Romania insotita de o prietena de familie ( cetatean roman).Pt a o scoate din tara am declaratia notariala de la fostul sot, insa am inteles ca ar trebui facuta o alta declaratie si pt intoarcerea in tara, mai ales ca nu este insotita de niciunul dintre parinti...Trebuie facut un asemenea act? Va multumesc!
Buna ziua! In 2013 am facut rate pt produse electronice, iar in decursul celor 3 ani am platit lunar uneori integral, dar de cele mai multe ori partial valoarea ratei (motive: probleme financiare, reduceri de salariu...).Ca sa inteleg acum ca in tot acest timp am platit mai mult dobanzi si penalitati, iar valoarea sumei datorate a scazut extrem de putin. Nu stiu ce sa fac! Eu nu mai am loc de munca in tara, sunt plecata in strainatate de 2 luni, nu am bunuri mobile si imobile pe numele meu. Ma gandesc sa renunt sa mai platesc ceva. Care ar fi riscurile? Ma puteti ajuta? Multumesc frumos!