avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Activitate lrt_28

Activitate lrt_28

Deci...in contractul de vanzare-cumparare este o clauza care spune cam asa:"La momentul incheierii prezentului act ,imobilul este lipsit de sarcini urmand ca la momentul predarii imobilului vanzatorii au obligatia de a prezenta chitatrle cu plata la zi a utilitatilor (sant trecute in contract energie electrica,....s.a.m.d)" .Pentru clauzele trecute in contract cine si cum raspunde?
Nu mai inteleg nimic....exista vreo lege care reglementeaza acest lucru?
Sa-i fac sa inteleaga, sau dumnealor stiind ca au gresit incearca sa arunce motanul la mine in curte si sa le acopar eu gaura din buget?(daca merge.....merge)
Nu am consumat nimic....

Prin contract erau obligati sa imi prezinte la predarea cheilor facturile achitate la zi a tuturor utilitatilo....cand le-am cerut au spua ca nu le au la ei dar vor trece sa le aduca...de atunci nu i-am mai vazut si nici la telefon nu au mai raspuns...ce puteam sa fac?sa-i retin cu forta? Nu cred...facem mai rau!
Sa inteleg ca eu trebuie sa-mi achit datoriile de la data in care am intrat in posesia cheilor apartamentului?
Buna ziua,
In data de 11.03.2016 am incheiat la notar un contract de vanzare cumparare prin credit "Prima casa" a unui apartament.Prin contract a trebuit sa-i dau un termen de eliberare vechiului proprietar de 30 de zile.In data de 10.04.2016 am intrat in posesia cheilor de la apartament cand am si incheiat un proces verbal de predare -primire in care am notat si toate indexele.In acea perioada de eliberare vechiul proprietar a mai adunat un debit pe care administratorul spune ca eu trebuie sa-l platesc.Intrebarea mea este :"Cine trebuie sa plateasca aceste restante avand in vedere ca vechiul propritar nu mai este de gasit?" ,precizez ca la data semnarii contractului vechiul proprietar a prezentat la notar adeverinta de la asociatie precum ca nu are datorii.
Multumesc.