avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate MadalinaMit

Activitate MadalinaMit

Răspuns la discuția Cadastru modificari apartament
Multumesc, dar mi-ati raspuns doar la ultima intrebare.
"Un inginer de cadastru mi-a spus ca in situatia in care apartamentele nu au numar cadastral si sunt imobile considerate imobile vechi adica apartamente construite pana in anul 1989 si au suportat anumite modificari, (de exemplu s-a daramat o debara, camara, pentru a mari bucataria ori s-a executat un gol in perete de exemplu din bucatarie in balcon sau pur si simplu a fost daramat un perete despartitor) care au condus la modificarea suprafetei initiale a apartamentului, se pot intabula daca in actul de proprietate nu apare descrierea apartamentului cu un anumit numar de camere sau descrierea dependintelor de exemplu se vinde apartamentul de trei camere si dependinte (a se observa ca nu sunt descrise dependintele) sau daca in actul de vanzare cumparare nu este mentionat ca vanzarea se face conform schitei anexe". - este adevarat, si conform carei reglementari? Ce pot face in continuare? Obtinerea autorizatiei de constructie e exclusa, mai ales ca amenda este de 100.000 de lei, inteleg. Nu am facut eu modificarea aceea, nu am avut schita la cumpararea apartamentului.
Buna ziua. Va rog ajutor. Am cumparat, in 1997, un apartament cu trei camere. Blocul este construit in 1976. In contractul de cumparare vanzare nu este specificat "conform schitei" si nici nu este atasata vreo schita a apartamentului, nici macar suprafata totala. Scrie doar "trei camere si dependinte si cota indiviza din partile si dependintele comune". Mi-a fost respins o data cadastrul, pe motiv "Modificari interioare fara autorizatie de construire. Atasati documentul justificativ privind autorizarea efectuarii de modificari interioare ale imobilului emis de institutia/ autoritatea emitenta, sau dupa caz, documentul care sa ateste ca lucrarile efectuate nu necesita emiterea acestei autorizatii (emis de aceeasi autoritate) - art. 46 din Regulamentul de avizare, receptie si inscriere in evidentele de cadastru si carte funciara aprobat prin Ordinul Directorului General al Agentiei Nationale de Cadastru si Publicitate Imobiliara nr. 700 din 2014 cu modificarile si completarile ulterioare)". Am depus inca o data actele, cu declaratie notariala ca asa am cumparat apartamentul, in 1997 si ca nu am avut cunostinta de vreo modificare, plus o hartie de la politia locala, care a venit acolo, cum ca schita cadastrala este conform cu starea actuala a apartamentului. Este vorba despre o parte din peretele dintre doua camere, unde s-a facut o cale de acces intre doua camere alaturate. Glasvandul nu este pana in tavan si nici cat tot peretele. Un inginer de cadastru mi-a spus ca in situatia in care apartamentele nu au numar cadastral si sunt imobile considerate imobile vechi adica apartamente construite pana in anul 1989 si au suportat anumite modificari, (de exemplu s-a daramat o debara, camara, pentru a mari bucataria ori s-a executat un gol in perete de exemplu din bucatarie in balcon sau pur si simplu a fost daramat un perete despartitor) care au condus la modificarea suprafetei initiale a apartamentului, se pot intabula daca in actul de proprietate nu apare descrierea apartamentului cu un anumit numar de camere sau descrierea dependintelor de exemplu se vinde apartamentul de trei camere si dependinte (a se observa ca nu sunt descrise dependintele) sau daca in actul de vanzare cumparare nu este mentionat ca vanzarea se face conform schitei anexe.
- Ce sa fac in continuare? Inspectorul de la Cadastru imi spune ca am nevoie de o hartie de la primarie cum ca nu aveam nevoie de autorizatie de constructie pentru modificare sau de autorizatie de constructie. Unde trebuie sa ajung pentru aceasta hartie si de ce am nevoie ca sa o obtin?
- Imi puteti confirma ce spune cadastristul si, daca da, conform carei reglementari?
- La primaria de sector trebuie sa ajung, sau pot si la primaria capitalei?

Multumesc