avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Activitate graby111

Activitate graby111

apartamentul a fost luat pe credit de la BCR. Titularul creditului nu a platit datoria la banca iar aceasta l-a dat în judecată și l-a executat silit oentru recuperarea creditului prin vânzarea apartamentului. în urma acestei executări asociația nu a fost primită la masa credală chiar dacă avea și ea o hotărâre judecătorească de recuperarea a datoriei la întreținere. banca a vțndut apartamentul fără să solicite o adeverință de la asociație dacă există litigii pe această linie. vechiul proprietar a dispărut, noul proprietar nu vrea să preia (pe bună dreptate,zic eu) datoria veche care nu e a lui și tot așa. oare banca nu a făcut un abuz prin vînzarea apartamentului fără să țină cont de privilegiul imobiliar și de hotărârea judecătorească?
Avem un privilegiu imobiliat asupra apartamentului care nu fost luat in calcul la executarea silita de catre banca


Imi pare rau de greseala facuta: suma este 8000 lei si nu cit am scris initial.
buna ziua! la obiect: un vecin din bloc a acumulat o datorie de 800000 lei la intretinere si a fost dat in judecata de asociatie, aceasta obtinind o sentinta judecatoreasca definitiva de obligare a platii. Pentru punerea in executare ne-am adresat unui executor judecatoresc care a constatat ca apartamentul este pe datorie la banca si ca respectivul nu are nici un fel de venit oficial. intre timp banca a vindut apartamentul iar asociatia nu a obtinut nici un ban. individul nu mai locuieste in bloc si nici nu este de gasit. care este calea legala de obtinerere a datoriei??