avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Activitate Oreo

Activitate Oreo

Copilul a fost adoptat in străinătate de actualul soț . Am divorțat de tatal natural a copilului minorul a fost încredințat mie bineinteles ca nu am avut aprobarea tatălui natural pt adopție . Copilul a fost adoptat pentru ca străinătatea nu e ca romania ei pun valoare pentru copii care ai nevoie si de tata si de mama !!Mentionez copilul nu a avut consimțământul tatălui pentru adopție ,i am schimbat numele copilului pașaportul acum pentru călătorie in romania si ieșirea din țara minorul are un alt nume un alt tata si un alt pasaport . Mai sunt probleme la ieșire? Ca vreau sa zic am călătorit si cand am iesit din romania prin multe tari cu minorul , Franța Olanda,Canada , Mexic si in toate aceste tari am călătorit numai cu pașaportul copilului cu un nume diferit fata de al meu pana in momentul de fata , si nici o țara nu a intrebat nici o data care e tatal de ce nu are semnătura ?numai romania poate fi asa încuiată !!! Acum vreau sa ma întorc in romania cu el sa si vada bunicii insa daca stiu ca apare in calculator ca a fost născut in romania si trebuie sa arat dovezi de adopție le arat pe cele din străinătate bineînțeles insa nu am mai vazut asa ceva sa nu poti călători intr o țara si sa nu mai iesi din ea .