avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 993 soluții astăzi
Forum Activitate adi1111cj

Activitate adi1111cj

Răspuns la discuția amenda rovinieta
Buna ziua,

Desi vad ca sunteti avocat cred ca faceti o gresala de interpretare intrucat OG 2/2001 se refera la timpul scurs intre intocmirea PV si momentul comunicarii catre contravenient si nu timpul scurs intre savarsirea contraventiei si momentul comunicarii.Cel putin asa am inteles eu.

"Comunicarea se face de catre organul care a aplicat sanctiunea, in termen de cel mult doua luni de la data aplicarii acesteia"

"Executarea sanctiunilor contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de cel mult doua luni de la data aplicarii sanctiunii"

"In cazul in care contravenientul nu este prezent sau, desi prezent, refuza sa semneze procesul-verbal, comunicarea acestuia, precum si a instiintarii de plata se face de catre agentul constatator in termen de cel mult doua luni de la data incheierii."

Iar in cazul domnului de mai sus PV a fost incheiat in 16.08 chiar daca fapta a fost savarsita in 21.02 dar PV a ajuns la contravenient in acel interval de 2 luni de la data emiterii adica 16.08.
Deci practic sanctiunea s-a aplicat in 16.08.

Imi cer scuze daca gresesc.