avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 856 soluții astăzi
Forum Activitate RaulMiky

Activitate RaulMiky

Caz:
Am furnizat marfa unei societati aflate in insolventa - in perioada de reorganizare - presupun ca e in insolventa de vreo 2 ani, ultima factura emisa era scadenta in 22.04.2016 - sunt aproape 7 luni de zile de atunci , iar societatea nu se gandeste sa imi achite creanta de aprox . 30000 de lei .
Care sunt mijloacele legale pentru recuperarea acestei creante?
Am luat legea insolventei 85/2014 , iar la art. 75 alin .3 scrie sa fac o cerere de plata catre adm. judiciar , , iar la art. 102 alin 6 , scrie ca vor fi platite conform documentelor care rezulta. Sunt si alte articole care sa reglementeze mai detaliat exact procedura pentru recuperarea creantelor nascute dupa intrarea in insolventa? In ord de guvernt 91/2013 - tot la aceleasi art si alin apare faptul ca se poate trece la executarea silit daca creanta are o vechime mai mare de 90 de zile si daca e titlu executoriu , ceea ce nu e cazul deoarece am numai facturile fiscale cu avizele aferente .
Ma intereseaza si daca pot emite penalitati ?
Si care e procedura exacta sau se ajunge sa-mi introduca creanta intr-un table suplimentar fata de cel al creantelor si tot se tergiverseaza pana ajung in faliment?
Multumesc anticipat .