avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate vbgreen

Activitate vbgreen

In data de 25.11.2018 am cumparat o pereche de ghete Timberland la pretul de 583RON.

La prima purtare am constatat ca talpa ghetei dreapta este dezlipita si am dus produsul inapoi la magazin 12.12.2018.
Acolo mi s-a spus ca nu pot face nimic pe loc (returnarea sumei sau inlocuirea produsului) si ca e nevoie de o expertiza tehnica asupra defectului care dureaza 15 zile. Am fost pus sa aleg intre inlocuirea produsului si primirea banilor inapoi dupa ce se va primi concluzia expertizei tehnice moment in care am optat pentru inlocuirea produsului asa cum se poate vedea si in reclamatia atasata.

Ieri am fost sunat de la magazin si mi s-a spus ca produsul a fost reparat si ca pot veni sa-l ridic.

Repararea produsului nu a fost niciodata optiunea mea, pentru ca atata timp cat produsul nu a fost executat corespunzator in conditiile de executie din fabrica si, atata timp cat a trecut si de rigorile CTC si a fost nevoie sa-i pun in picioare ca sa se desprinda talpa, eu nu imi mai dorect aceasta pereche de ghete care poate ceda oricand. Pe de alta parte nu cred ca era nevoie de 10 zile ca sa lipeasca talpa in niste conditii incerte si diferite de cele din fabrica, lucru pe care puteam sa-l fac pana la urma si eu daca vroiam sa-i lipesc.

In acest moment si in urma divergentelor cu magazinul nu mai doresc inlocuirea produsului ci returnarea sumei tinand cont ca am returnat produsul in mai putin de 30zile de la achizitionare.

I-am anuntat ca am facut plangere la ANPC iar acum spun ca nu vor face nimic pana nu primesc concluzia ANPC.

Va rog sa ma ajutati in acest sens.
Buna ziua,

Am o agentie imobiliara nou infiintata si as dori un model de contract de colaborare intre un pfa agent imobiliar si agentia imobiliara.

Multumesc