avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Activitate AlexandraCristina224

Activitate AlexandraCristina224

Copilul are 8 ani. In prezent nu ii deschid usa si nu ii permit sa o vada decat atunci cand isi anunta intentia din timp. Dar continua sa apara la after sau in locuri in care stie ca suntem...plus petrece foarte mult timp in fata casei. Pentru binele si stabiliatatea fetitei, as vrea sa reusesc sa obtin un program clar. Si ma gandeam ca se poate face ceva pe calea legala..
Am incercat si sa-i propun si varianta asta. Nu este de acord.
Buna ziua,
As avea nevoie de cateva indrumari referitoare la modul in care se desfasoara autoritatea parinteasca in comun:
- am divortat in anul 2013 - in sentinta s-a stabilit autoritatea parinteasca in comun cu domiciliul minorului la domiciliul mamei, adica al meu
- nu s-a stabilit un program de vizite clar, tatal nu a solicitat acest lucru deoarece ii perimiteam sa vada minorul atunci cand dorea
- in ultimile 8-9 luni am incercat sa stabilesc un program clar cu tatal, insa nu s-a putut acest lucru. El a inceput sa aiba reactii violente,vine neanuntat la domiciliul meu, ii vorbeste urat copilului, ameninta daca minorul ii spune ca vrea sa stea acasa cu mune sau daca are alt program. In ultimile 6 luni am depus 3 plangeri la politie.

Ce pot face in acest caz? Atat timp cat nu ne intelegem, pot solicita instantei sa stabileasca un program clar? Avocata mea e de parere ca nu "se cade" sa solicit acest lucru in locul sau. Pe de alta parte Politia imi spune ca daca nu ii dau voie sa il vada, voi avea probleme. Presupun ca trebuie sa existe o cale..