avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 985 soluții astăzi
Forum Activitate Alex89alexander

Activitate Alex89alexander

Asta stiu dar acum este cam tarziu sa imi schimb declaratia ?
Buna ziua.
Am si eu o problema si nu stiu ce sa fac ... o sa va explic pe scurt .
Un coleg de la munca avea carnetul suspendat , cu toate astea a condus fara carnet si intamplarea a facut sa intre cineva in el ( accidentul nu a fost cu victime dar destul de serios ) , acesta a fugit de la locul faptei , politia a venit la el acasa (la gasit dupa numerele de la masina etc.) iar el a spus ca nu el a condus masina si ca i sa furat ,intrebat cu ce a ajuns acasa ,el le-a spus ca eu l-am adus acada cu masina mea .
am fost chemat la politie si am dat declaratie ca eu nu l-am dus acasa iar in rest am declarat ca nu stiu absolut nimic legat de accident etc.
Acum el a declarat cum ca eu mint si ca defapt eu l-am dus acasa si a gasit si martori mincinosi care sa declare ca asa este ( practic el face asta ca sa scape , deoarece politia nu are dovezi momentan cum ca el a condus masina desi si ei stiu asta )

Intrebarea mea daca prin intamplare politia ii da lui dreptate ce risc eu pt marturie mincinoasa ? desi eu spun adevarul dar cum nu am martori iar el are persoane care mint pentru el ma astept la ce este mai rau .