avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Activitate nilatac22

Activitate nilatac22

Buna seara tuturor, sper sa sa gasesc un raspuns la nelamurirea mea.
In data de 19/08/2016 ma deplasam cu masina si la o intersectie un autovehicul era parcat in proximitatea unei treceri de pietoni in curba, am pus semnalizarea stanga pentru a-l depasi fara a trece peste axul drumului fara a intra pe banda opusa de mers, la scurt timp am fost oprit de un echipaj de politie care se afla in spate.
Mi-a fost aplicata o amenda de 500 de lei si suspendarea permisului de conducere pe o perioada de 30 de zile, si mi-a fost data dovada timp de 15 zile.
Tin sa mentionez ca permisul meu de conducere a fost obtinut in Italia.

La cateva zile am facut contestatie, cerand anularea procesului verbal de contraventie si anularea amenzii. Dupa ce m-am prezentat la proces, am avut si martor un prieten care a vazut exact ceea ce s-a intamplat, care a fost si el audiat si a spus ca acel autovehicul era parcat neregulamentar.
Am primit recent decizia judecatoreasca in care mi se aduce la cunostinta ca cererea mea a fost admisa in parte. Atasez mai jos exact ceea ce scrie in decizia primita.

Instanta dispune anularea in parte a procesului-verbal nr.XXXXX din 19/08/2016 si, in consecinta dispune inlocuirea sanctiunii amenzii de 500 lei cu sanctiunea avertisment. Cu drept de apel in termen de 30 de zile de la comunicare.

Aici apare si nelamurirea mea. A fost inlocuita doar amenda cu avertismentul ceea ce inseamna ca permisul meu ramane oricum suspendat si va trebui sa il predau inspectoratului judetean de politie ? Sau permisul imi va ramane si sanctiunea a fost inlocuita cu avertisment?

A doua problema este ca peste o saptamana va trebui sa plec din nou in Italia pentru o perioada nedeterminata, citind in stanga si in dreapta am vazut ca ar exista posibilitatea de-a face o declaratie notariala pe propria raspundere cum ca o sa parasesc tara si timp de 30 de zile nu voi conduce pe teritoriul Romaniei si in modul acesta o sa primesc permisul inapoi.
Mentionez ca am fost student in Italia si ca am buletin Italian si ca locuiesc in Italia de 12 ani (in caz ca ajuta la ceva).

Mi-as dori sa stiu daca intr-adevar se poate face aceasta declaratie notariala si daca se poate face chiar si acum dupa ce am depus contestatia si m-am prezentat la proces.

Va multumesc frumos !