avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate STF2016

Activitate STF2016

Buna ziua,
Am plecat din Romania in 2007 . Aveam 18 ani si mama mea s-a re-casatorit in UK deci noi copiii am urmat-o.
Eu eram la momentul plecarii beneficiarul pensiei de urmas dupa tatal meu si am primit pensie cam un an dupa.

Nu imi amintesc daca aveam carnet de sanatate in 2006 sau 2007, dar banuiesc ca nu din cauza ca studiam. Ma intreb daca as putea afla si cum.
In Marea Britanie am studiat in primii ani din 2007 pana in 2011 , apoi lucrat o perioada scurta de timp si mai apoi din 2012 am studiat la universitate.
Am avut carte de identitate valida pana in octombrie 2012. La reinnoirea pasaportului in 2012 ni s-a luat buletinul si am obtinut pasaport cu resedinta in strainatate.

Intrebarea mea este . Exista vreo posibilitate sa platesc asigurarea de sanatate retroactiv ca sa pot beneficia de card retroactiv?

Nu am avut probleme de sanatate si nu am apelat la serviciile de sanatate din UK, o singura data am fost la medical de familie ca aveam o ureche infundata. doar atat. Nu vreau sa revendic nimic. Dar am nevoie de card sa justific ca aveam acest card cat am fost student pentru obtinerea resedintei permanente. NU am stiut de necesitatea unui card sau sa fi avut o asigurare de sanatate private in perioada aceea. Nu ar fi fost o problema din punct de vedere financiar sa o pot plati, doar ca nu am stiut atunci.

As fi super indatorat daca cineva ma poate sfatui. Alternativ sunt mai mult decat multumit daca pot plati pentru consultatie si sa obtin sfat pertinent si rezolvare la problema mea.
Va multumesc mult.