avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 400 soluții astăzi
Forum Activitate alexalbu85

Activitate alexalbu85

Răspuns la discuția MALPRAXIS
Pai am 2 martori. Sianume unchiul si matusa mea . Ei au fost primii care au vorbit cu dna doctor dupa operatie. Si le a spus acelasi lucru pe care mi la spus si mie. Alta dovada este dupa cum va spuneam acest bilet de externare in care scrie exact ce stiam si eu ...probe sunt.....
Răspuns la discuția MALPRAXIS
Pai si daca eu am aflat abia acum ? dupa 3 ani ? asta inseamna ca legea nu pedepseste in nici un fel fapte de genul asta daca sesizarea nu sa facut inainte de 3 ani ? Doamne ....tara asta se duce rau in jos..
Răspuns la discuția MALPRAXIS
Mulrumesc foarte mult. Probabil ca voi apela la un executor. Inca nu sunt foarte hotarata in privinta procesului . E posibil sa nu prea am sanse de reusita. Din cate vad in Romania institutia malpraxisului este mult prea putin reglementata legal si granitele dintre malpraxis si "o decizie care trebuia luata pentru ca putea pune viata pacientului in pericol" sunt atat de confuze incat se pot foarte usor confundate.Desi eu am documente clare care sa ateste ca nu avea motive sa faca asta. Chiar dansa a scris pe biletul de externare : se opereaza pentru chist de ovar simplu. nu era vorba de ceva complicat. nu aveam cancer sau mai sh eu ce. dansa probabil ca ar motiva asta cum ca acea interventie trebuia facuta. ca cine stie ce probleme au aparut. dar nu trebuia sa stiu si eu daca sa intamplat asta ? si daca as fi avut ceva mai grav spre exemplu...nu trebuie sa ma informeze? sa scrie pe biletul de externare diagnosticul precis si in ce a constat interventia? offf doamne ...nu mai inteleg nimic. tot incerc sa mi dau seama care ar fi putut sa fie motivul care a detrminat o sa faca asta . Daca as face o sesizare la Colegiul Medicilor probabil ca n as rezolva mare lucru .Nici nu stiu ce sa zic . Ce sanse de reusita am .....
Răspuns la discuția MALPRAXIS
Poate este adevarat ca exagerez. Dar eu inca nu sunt foarte sigura de ce se intampla.Ma trezesc dimineata si mi spun ca nu este adevarat . ca a fost numai un cosmar.Probabil ca acum ma las purtata de sentimente nu de ratiune. Sunt furioasa pe cei care mi au facut asta, sunt furioasa pe cei care nu ma inteleg....Cu sefa mea am incercat sa discut. Am fst cat se poate de diplomata. Chiar daca dupa ce am ramas singura ma bufnit plansul...dar se pare ca nu inteleg . Ma rog . Chiar nu este asta o prieritate pentru mine. Nu intelege asta e. Problema ei. Eu am alta mai importanta acum .Trebuie sa rezolv, cum ati spus, durerea. Sanatatea mea este mai importanta acum Am si eu o intrebare.daca ma puteti ajuta. apropo de executorul judecatoresc. Pot sa merg la orice executor judecatoresc ? cred ca ar fi mai bine sa trimit asa cererea de eliberare a documentelor din spital. daca as merge eu acolo probabil ca n as avea rabdare si as izbucni in plans la fiecare refuz. Care este procedura cu executorul judecatoresc ?
Răspuns la discuția MALPRAXIS
Ok. Multumesc foarte mult pentru sfaturi si pentru suport
Răspuns la discuția MALPRAXIS
cand am zis personal m am referit daca pot sa duc adresa aia perosnal ...sau sa o trimit prin posta ? in fine am inteles care este ideea...si mai am o problema ..firma la care lucrez refuza sa mi plateasca concediul medical..pe motiv ca n as fi de fapt bolnava ..desi le am dus concediul medical ..vor copii dupa externarea din spital si alte documente care sa ateste ca sunt bolnava ....iar eu as vrea ca problema asta sa ramana confidentiala ...au vreo baza legala care sa le dea dreptul sa faca asta ? sa nu plateasca concediul si sa mi ceara aceste documente ? oricum pe concediul medical este scris codul de boala ..nu inteleg cu ce drept fac ei asta . precizez ca firma la care lucrez este una respectabila ..iar eu nu le am dat nicodata motive sa fie suspiciosi in privinta mea...am tiinut tot timpul legatura cu sefa si am anuntat o cand m am internat in spital ...numai ca sa purtat foarte urat ..a tipat la mine ..mi a zis ca ei au nevoie de mine si eu stau in spital ...ca ce inseamna asta ..nu mai puteam sa astept ...si alte jigniri ..sincer ...chiar vreau sa plec de la ei pentru acest motiv .consider ca nu merit un asemenea tratament mai ales acum cand am si aceasta problema si am nevoie de intelegere nu de jigniri. as putea sa mi dau demisia pe motive medicale ? se stipuleaza asa ceva in vre o lege ?
Răspuns la discuția MALPRAXIS
Da. asa voi face. multumesc pentru sfat....si zici tu sa le trimit o adesa ? pai nu pot sa merg perosnal acolo? adica oricum trebuie sa discut cu doctora din cate se pare ..ca trebuie sa si dea acordul ..si da ain inteles foarte bine ..vreau sa vad raportul ala in primul rand pentru mine sa pot intelege...iar in privinta avocatului ..chiar am nevoie de cineva care sa ma si inteleaga ..sper ca voi gasi ..apropo de asta ..daca cunoasteti pe cineva care ar vrea sa ma ajute ..multumesc inca o data
Răspuns la discuția MALPRAXIS
am sunat si eu secretariatul spitalului sa intreb care este procedura pentru a vedea protocolul post operator. Si mi au zis ca nu se poate ..iar in urma insitentelor mele ca e dreptul meu ..ca este ilegal ce fac ei ..mi au zis ca se poate daca fac o cerere care trebuie semnata de medicul care ma operat , de profesorul doctor, seful clinicii....daca dansii sunt de acord atunci or sa mi dea o copie xerox dar pentru asta trebuie sa semnez un act prin care declar cda nu voi folosi asta in instanta...este legal asa ceva ? sa semnez un asemenea act ? nu pot sa cred ce nemernici
Răspuns la discuția MALPRAXIS
Cand am spus publicitate m am referit la mediatizarea cazului. Era doar un gand al meu. Nu stiu daca voi face asta. Trebuie sa ma gandesc foarte bine inainte . Nu asta vreau. Sa stie toata lumea ce am eu....doar ca n as mai vrea sa fie si altii pusi in situatia mea....Da. Am fost si la alt medic. Era clar ca in dansa nu mai aveam incredere. Se confirma ce a scris in ultimul bilet de externare. Adica da, au fost extirpate si alte organe. Imi cer scuze daca nu sunt foarte obiectiva...numai ca in mintea mea este un fel de lupta...cu realitatea...sunt foarte dezorientata....si parca nu mi vine sa cred. Cu dna doctor vroiam sa vb asa ..pentru mine...nu e vorba ca as mai avea ceva incredere in ce mi spune. Voi face plangerea sa se efectueze o ancheta. Multumesc
Răspuns la discuția MALPRAXIS
Ai mare dreptate! Chiar ar trebui sa fac ceva ...cred ca m ar ajuta si psihic....dar in primul rand vreau sa nu mai ajunga nimeni in situatia mea..pentru ca este ingrozitor. Raportul ala vreau sa l vad asa pentru mine...petru ca vreau eu sa stiu ce scrie acolo...poate ma ajuta cumva sa inteleg ce sa intamplat. Maine am de gand sa merg la acea doctora.Pt ca vreau sa i aud explicatiile. Apropo de publicitate. Sigur ca m am referit la ceva serios.Numai ca nu stiu daca chiar sunt in stare sa trec prin toate astea. Am citit despre o groaza de cazuri de malpraxis in romania care au ramas nerezolvate. Singurul este cel al dr Ciomu. De acolo ideea cu publicitatea. Poate ma aude cineva . Altfel ma gandeam eu , ca nu am prea multe sanse de reusita. Daca ar fi sa cer despagubiri.....as vrea sa fiu din nou cum am fost...intreaga...dar este imposibil....motiv pentru care lucrul pentru care as cere despagubire ar fi sa mi plateasca tratamente si consultatii. Inseminare artificiala pe care probabil ca eu nu mi le as permite. Asta as cere. Nu intentionez sa ma imbogatesc de pe urma greselii ei ......vreau sa plateasca pentru ce a facut si sa nu mai fie si altii pusi in situatia mea. Oricum eu o viata normala nu voi mai avea ...probabil...Multumesc