avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1093 soluții astăzi
Forum Activitate G_Paul89

Activitate G_Paul89

As dori sa depun o plangere impotriva lui G. pentru amenintari cu moartea si injurii prin intermediul internetului, pe facebook. Acesta trimite mesajele de pe conturi fictive, continut din care reiese cine poate fi in spatele acestora. Amenintarile au inceput in urma unui conflict avut cu el in urma cu 4 luni, din urma caruia am depus plangere pentru loviri sau alte violente, avand ca probe martori si certificat medico-legal. Acesta este fostul iubitei mele si doreste sa o las, de asta si face asta. Inca de pe atunci, cand au inceput problemele cu el, acesta i-a trimis iubitei mele mesaje pe telefon, cat si pe facebook la fel de amenintatoare, din care reiese de asemenea ce s-a intamplat (ca m-a lovit) si ca v-a continua, validand cele spuse de mine in plangere. Vreau sa mai specific ca G este cunoscut pentru comportamentul lui agresiv si a mai avut probleme cu legea penala, fiind inchis de 3 ori pana in prezent, ultima oara fiind condamnat anul acesta la 1 an inchisoare cu executare pentru ultraj, fiind eliberat conditionat.
Intr-un final, as dori sa validez faptul ca in spatele acestor mesaje se afla G, si ca mijloc de proba v-a trebuie sa cer o expertiza din care sa se afle ip-ul de pe care s-au accesat conturile astea fictive, astfel creandu-se o legatura cu el. Cum as putea sa fac lucrul asta mai bine?
Pe langa asta, cazierul judiciar si caracterul repetitiv al amenintarilor, justifica un grad de pericol social mai mare al acestuia, iar eu ma tem pentru siguranta mea si a iubitei mele. A reusit sa imi insufle teama. Cum sa motivez plangerea pentru a se lua o masura preventiva impotriva faptuitorului?
Se merita Sa inaintez aceasta plangere avand ca probe aceste mesaje de pe facebook? M-ar ajuta mai mult un avocat?