avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 930 soluții astăzi
Forum Activitate amyeva23

Activitate amyeva23

Buna ziua,

Lamuriti-ma si pe mine, va rog, cum se procedeaza in cazul in care esti insarcinata pentru a-ti anunta angajatorul si alte nelamuriri in ceea ce priveste perioada de sarcina la locul de munca.
1.Trebuie formulata o cerere prin care sa-l anunt (am anuntat doar verbal, dar pentru singuranta exista si alta metoda?)
2.Dupa inaintarea cererii si a adeverintei constatatoare a situatie mele, el este obligat sa anunte medicina muncii? Iar medicul de la medicina muncii sa constate conditiile de munca?
Intreb asta, deoarece, eu lucrez 8h/zi in 2 schimburi, iar la 3 saptamani sambata si duminica cate 12 ore. As dori sa stiu daca pot face ceva in acest sens? Pot beneficia de scaderea orelor de munca? ( sa fiu mutata in alt departament nu se pune problema, firma noastra fiind mica). Ca si volum de munca, nu este exagerat, doar ca orele lungi de stat in sezut, alimentatia neadecvata precum si curentul in care stau ( pana acum am racit de 2 ori), aceste lucruri nu sunt vaforabile sarcinii.
3.Urmeaza sa nasc in iulie pe 11, in prenatal conform medicului de familie ar trebuie sa intru de la 1 mai? De cate zile de concediu medical as putea beneficia in cazul in care as fi nevoita sa apelez la aceasta solutie?

Multumesc,