avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate Dew2017

Activitate Dew2017

Va multumesc pentru raspuns!
Ca impacarea partilor sa inlature raspunderea penala, in cazul descris de mine. Inculpatul trebuie sa ia aibe o declaratie de la reprezentantul legal al Supermarketului?
Adica cazul meu se incadreaza la Art.159 (5)?
Multumesc
Buna ziua,
In situatia descrisa ar fi o decizie favorabila daca ar angaja un avocat?
Avand in vedere faptul ca vina a fost recunoscuta.
Si ma tot macina o intrebare legata de cazier. In cazul in care pedeapsa ar fi o amenda. Acesta fapta va fi atasata cazierului judiciar?
Va intreb pentru ca in acest an se va pregati dosarul de dobandire a cetateniei romane. Acest proces va impiedica sa depuna juramantul?
Va multumesc anticipat!
Daca pagubitul, adica Supermaket-ul a semnat un act prin care nu are alte pretentii, credeti ca totusi se poate ajunge la urmarire penala?
Imi suneti de mare ajutor in aceste momente de neliniste. Sunt foarte disperat!
Va multumesc!
Buna seara,
In situatia descrisa ar fi o decizie favorabila proceslui daca ar angaja un avocat?
Avand in vedere faptul ca vina a fost recunoscuta.
Si ma tot macina o intrebare legata de cazier. In cazul in care pedeapsa ar fi o amenda. Acesta fapta va fi atasata cazierului judiciar?
Va intreb pentru ca in acest an se va pregati dosarul de dobandire a cetateniei romane. Acest proces va impiedica sa depuna juramantul?
Va multumesc anticipat!
Buna seara,
va multumesc pentru profesionalism si promtitudine.
As mai avea cateva intrebari legate de topicl creat.
In ce consta pedeapsa amenzii? Din experianta dvs. puteti sa-mi spuneti daca prejudiciul consta in 2 articole pt. copii(jucarii), in valoare de 150ron. Acestea vor fi donate catre un centru pentru copii defavorizati(acesta mentiune va fi lasata in declaratia ce urmeaza sa fie inregistrata la dosarulintocmide catre politie). In ce valoare va consta amenda? Aceasta fapta se va inregistra la solicitarea emiterii cazierului judiciar? Ce durata are un astfel de proces? Pana la finalizarea procesului inculpatul poate parasi tara? Ezte cetatean moldovean.
Va multumesc!
Buna ziua,
nu inteleg ce inseamna UP? Reprezentatii Supermarketului au emis un act genral prin au specificat ca nu au alte pretentii. Prejudicul adus a fost achitat. Politia a facut un proces verbal cu martori. Faptasul a recunoscut vina. A colaborat cu securitatea firmei, cat si cu politia. Mentionez ca a fost fotografiat si amprentat. Aceasta fapta poate duce la inchisoare sau o amenda. Se va consemna acesta fapta in cazier?
Va multumesc pentru raspuns.
Buna seara,
prietenul meu cu permis de sedere(pe termen lung), cetatean moldovean a sustras bunuri in valoare de 150ron dintr-un supermarket. A fost prins in flagrant de catre securitatea supermarketului. S-au anuntat organele legii. A fost audiat, s-a intocmit proces verbal. S-a recunoscut fapta. Prejudiciul a fost achitat. Conform procedurii legale a fost dus la sectie fotografiat si amprentat. Inculpatul este la prima abatere. Respectivul inca nu a dat o declaratie pe propria raspundere. A semnat procesul verbal.
Va rog sa-mi spuneti care pot fi urmarile acestei fapte.
Va multumesc anticipat!
cu respect,
T.N.