avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Activitate SimonaC73

Activitate SimonaC73

Buna seara! As avea si eu o intrebare. Din anul 2014 am obtinut autorizatie de constructie privind extinderea unei locuinte ( parter- 52m patrati) autorizatie prelungita in anul 2015, care expira pe data de 15 ianuarie anul curent. Prelungirea a fost necesara deoarece proiectantul angajat pentru intocmirea documentatiei necesare a refuzat receptia in stadiul in care se afla locuinta in 2015 ( constructia in faza de rosu,inclusiv acoperis,geamuri, usi, lipsa amenajari interioare). Am prelungit autorizatia la indemnul proiectantului de rea-credinta, la ora actuala am finalizat lucrarea, in sensul ca imobilul este locuit, cu toate utilitatile, dar dintr-un orgoliu prostesc, proiectantul refuza sa mai vina la receptia lucrarii pe motiv ca nu am reusit sa corelez data intalnirii dintre el cu arhitectul primariei, care nu a considerat necesara prezenta proiectantului in acelasi moment, din contra considera ca trebuia sa aiba loc anterior. Ce este de facut? Banii sunt dati, lucrarea este finalizata, nu se poate intabula din incapatanarea proiectantului. Exista vreun temei legal prin care putem sa-l constrangem sa se prezinte si sa emita procesul verbal privind receptia lucrarii finalizate de care am mare nevoie pentru a urma pasii de intabulare. Multumesc anticipat pentru ajutor! Simona H.