avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 265 soluții astăzi
Forum Activitate ionela1982

Activitate ionela1982

Nu prea va inteleg, am precizat de cateva ori ca sunt dispusa sa vin in RO ca sa inchei contractul folosind procura. Nu vad ce relevanta are locatia imobilului.
Revin din nou.
Am vorbit cu 3 birouri notariale romanesti si am primit 3 raspunsuri diferite. La primul birou mi s-a zis ca imputernicirea trebuie facuta la consulatul roman din Canada si nu prin birou notarial public. La al doilea birou, mi s-a zis ca s-ar putea in functie de ce lege se aplica. cea veche sau cea noua, tinand cont ca procura e facuta in 2010. La al treilea mi s-a zis clar nu tin mai mult de 3 ani procurile.

Problema mea e ca stiu clar ca procurile facute de un birou notarial public din Canada nu expira si intuiesc ca nu primesc un raspuns corect. Poate ca gresesc...

Daca m-as consulta cu un avocat, cum ar schimba lucrurile tinand cont ca contractul ar trebui sa il fac la un notar public?

Si totusi ce lege se aplica in cazul in care procura e din 2010? Cea noua, sau cea veche?

Va multumesc!
Imi cer scuze ca nu m-am exprimat destul de clar. Ultima mea intrebare presupunea ca eu m-as fi intors in Romania si as fi facut contractul acolo cu imputernicirea din 2010.
Va multumesc pentru raspuns.

Imputernicirea e facuta de celalat proprietar in anul 2010 in Canada la un notar public si imi permite sa inchiriez proprietatea. In legea canadiana aceste imputernicirii nu expira, tinand cont ca in imputernicire nu este mentionat un termen de valabilitate. Am observat ca imputernicirile din Romania expira dupa 3 ani de la data emiterii, conform art. 2015 din noul Cod Civil.

As putea sa folosesc aceeasta imputernicire pentru a inchiria apartamentul? In cazul in care eu as face contractul de inchiriere.
Salut, detin un apartament impreuna cu o alta persoana, amandoi suntem in strainatate si as vrea sa inchiriez acest apartament. Am o imputernicire semnata de celalalt proprietar si ma intrebam daca pot sa folosesc aceasta imputernicire pentru a inchria apartamentul. Totodata m-ar interesa sa stiu cum as putea sa inchiriez acest apartament aflandu-ma in strainatate.


Va multumesc!