avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1012 soluții astăzi
Forum Activitate Danuta_aga

Activitate Danuta_aga

mi se pare destul de aiurea sa platesc 10ron lunar Asociatiei de proprietari. Pe tabelul de cheltuieli doar atat am de plata.

Cel mai tare ma deranjeaza faptul ca desi platesc salarul Administratorului, nu sunt anuntat de modificarile ce apar. am platit gunoiul pe anul trecut 54ron pt ca nu mi s-a spus ca nu se mai plateste la comun prin Asociatia de propietari ci individual, m-am trezit la Taxe si Impozite cu restanta acesta .

Daca tot ii platesc salar Administratorului, eu de ce beneficiez?
la apa rece tot 0 de plata, raman doar 10ron la administrator, pe care trebuie sa ii platesc lunar
tot ce tine de cheltuieli comune( femeie de serviciu, reparatii, intretinere imobil) le-am platit mereu dar nu prin asociatie. de exemplu chiar inainte sa ne mutam am platit 150ron pt curatarea subsol si reparatie acoperis, banii ramasi se folosesc pt schimbare becuri pe scara si intretinere usa de la intrare. Seful de scara ne anunta in legatura cu alte cheltuieli si trimitem bani. Stiu ca daca sunt proprietar trebuie sa platesc.

La asociatia de proprietari platim doar apa rece pt ca este doar un contor comun la intrarea in bloc, energia electrica consumata pe scara si salar administrator
Ce trebuie sa fac pentru a iesi din Asociatia de propritari? la comun platim apa si curentul de pe scara, daca reusesc sa obtin furnizarea apei reci separat, cum pot plati curentul folosit la comun?
am facut cerere sa fiu scoasa de la cheltuieli atata timp cat sunt plecata
De la cheltuieli?
membru nici nu stiu cum am ajuns, nu am semnat niciodat un contract cu o Asociatie. De cand suntem mutati din localitate s-a schimbat si Asociatia de Proprietari,, nici macar nu am fost instintati, doar platim salar pt administrator
As mai vrea sa stiu daca exista vreo modalitate prin care sa fiu scoasa de la Asociatie?
multumesc mult de raspunsuri si ajutor. o zi usoara!
Seful de scara nu ne-a eliberat chitante niciodata. Orice cheltuieli de renovare sau reparatii le-am impartit intre noi. La Asociatie platim 10 ron si pe tabelul de cheltuieli sunt trecuiti ca "Salar" Administrator. Asta vreau sa stiu daca trebuie sa il platesc din moment ce am anuntat ca nu mai locuiesc acolo.
Am platit impozit anula la apartament 95ron, mi se pare foarte mult sa platesc anual 120ron la Asociatie daca nu locuiesc la adresa respectiva.