avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1056 soluții astăzi
Forum Activitate Coltat

Activitate Coltat

Va rog sa ma lamuriti privitor la faptul: daca are casa construita pe locul meu( fapt dovedit de expert ) ce pot face? Chiar nu exista o prevedere legala in acest sens? Multumesc!
Multumesc, si daca expertul stabileste ca are casa construita dincolo de hotar ii pot cere sa mute casa sau sa- mi dea despagubiri si sa- si puna obligat jgheaburi la casa si anexe?
Buna ziua! Am va rog o intrebare: cine stabileste linia de hotar intre vecini.Am probleme cu vecinul care are casa construita cu vreo 50 cm pe terenul meu, asta se vede dupa linia de la gardul de la drum.Casa asa a fost construita demult acum vreo 80 ani.Ulterior vecinul a mai construit anexe care tot asa sunt in rand cu casa( grajduri, cotete porci).Tot acoperisul casei din fata si a anexelor din continuarea casei au scurgerea pe locul meu in curte, fara a avea montate burlane si jgheaburi pt colectarea apei de ploaie, astfel ca toata apa de la el de pe casa si anexe se scurge in curtea mea..Nu exista gard intre casa lui si curtea mea, fiind locul stramt, asa au construit cei batrani.Acum eu care am cumparat locuita respectiva de vreo 20 ani am mai mereu certuri cu vecinul care ma ameninta mereu ca o sa faca gard in spatele casei adica prin curtea mea.Binenteles ca nu o sa- l las dar as vrea sa stiu cine ma poate ajuta la stabilirea liniei de demarcatie intre terenul meu si al lui? Daca are casa si anexele construite cum am spus dincolo de hotar ce pot face in aceasta situatie, poate fi obligat sa le mute dincolo de hotar cum spune legea la 60 cm de la hotar si poate fi obligat sa-si monteze jgheaburi la casa pt ca sa nu mai curga apa pe locul meu? Deoarece avem divergente privind linia de hotar va intreb cine poate stabili acest lucru si cum trebuie sa procedez? Va multumesc pt raspunsuri anticipat !