avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Activitate GeorgelRadu

Activitate GeorgelRadu

Buna ziua! Ma numesc George si am absolvit Academia de Politie A.I.Cuza Bucuresti in anul 2011, fiind incadrat ca ofiter in cadrul MAI. In perioada 2011-septembrie 2015 am activat in cadrul MAI fara a avea nicio problema de natura psihologica sau psihiatrica.
In luna septembrie 2015 pe fondul stesului si a presiunii exercitate de sefi, fiind in timpul liber, am avut o iesire nervoasa dupa o tamponare in trafic.
Superiorii mei, fiind informati de acest incident m-au trimis la medicul psihiatru, care mi-a dat trimitere la un spital de psihiatrie. In urma diagnosticului pus de spitalul de psihiatrie, urma sa aflu cu stupoare ca sunt propus comisie MAI de la Spitalul Dimitrie Gerota pentru examinare in vederea stabilirii faptului daca mai sunt apt pentru a continua serviciul in MAI.
In urma examinarii si '''recomandailor din teritoriu''' comisia medicala medico-militara a stabilit incadrarea mea in gradul 3 de invaliditate cu diagnosticul tulburare afectiva bipolara tip1. Am contestat aceasta decizie, ulterior fiind examinat de Comisia Centrala de Expertiza Medico-Militara a MAI care a stabilit incadrarea in gradul 3 de invaliditate cu diagnosticul tulburare afectiva bipolara tip1 in remisie completa (cu drept de munca 4 ore in mediul civil) cu revizuire la 1 an. Am atacat in instanta aceasta decizie, dar nu am avut succes.
Urmeaza sa fiu reevaluat de comisia medico-militara in luna urmatoare. Astazi, am fost sa ma programez pentru internare si evaluare, iar medicul psihiatru mi-a spus ca exista 2 posibilitati:
1. fie fac aceasta evaluare doar pentru a-mi pastra dreptul la pensia de invaliditate (pe care nu am solicitat-o si nu o primesc in prezent) - Adica nu se face pentru a se schimba diagnosticul si a se vedea daca mai sunt apt de munca. (ceea ce mi se pare nedrept)
2. fie fac o cerere prin care solicit comisiei renuntarea la dreptul la pensie si reevaluarea capacitatii de munca pentru a lucra cu norma intreaga in mediul civil.

Doresc sa stiu daca exista posibilitatea de a mi se ridica gradul de invaliditate si a lucra vreodata in MAI / MAPN... sau nu.

Va multumesc!