avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate dragosh2013

Activitate dragosh2013

Răspuns la discuția Contract inchiriere
Respectivul spatiu este obiectul unui credit bancar pe care societatea il plateste in continuare deci nu poate fi instrainat. Inchirierea sa nu ar reprezenta decat o mica parte din veniturile societatii majoritatea acestor venituri provenind in continuare din activitatea de baza autorizata CAEN. El este doar un spatiu excedentar ce este inchiriat temporar unei alte societati, veniturile fiind evidentiate si impozitate. Altfel suntem nevoiti sa apelam la un contract de comodat.
Firma noastra este un SRL cu cod CAEN 8623 servicii stomatologice. Acest SRL detine un spatiu comercial pe care doreste sa il inchirieze legal cu contract unei alte societati. Am mers la Reg Com din judetul nostru si am primit raspuns ca nu pot adauga codul Caen de inchirieri a bunurilor proprii intrucat contravine unei ordonante ( un ordin al MS care mentioneaza obiectele de activitate conexe actului medical si exclude inregistrarea altora decat acelea ) si firma noastra are obiect de activitate unic iar ei nu ma pot ajuta. Intrebarea mea este cum poate firma noastra sa emita lunar factura de chirie in mod legal viitorului chirias?