avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Activitate zurapap

Activitate zurapap

Discuție poprire salariu
Buna ziua.

Va rog foarte frumos sa ma ajutati cu o nelamurire in privinta unei probleme personale legate de o poprire solicitata de un executor judecatoresc la serviciu, pe veniturile salariale.
Serviciul personal al societatii la care lucrez a fost innstiintat printr-un tiltlu executoriu sa mi se opreasca din salariu o creanta pe care as ave-o la o banca din urma cu aproximativ 8 ani.
Aceasta creanta este in valoare de aprox 3600 ron, dar eu am facut contestatie in termen la aceasta hotarare si procesul se afla in derulare.
Cu toate acestea, mi s-a blocat contul bancar in care primesc salariu de la intreprindere, desi am anuntat banca ca sunt in derulare de proces cu acest executoriu si am si depus un certificat de grefa care atesta procesul pe rol.
Nu a fost luat in seama pentru ca mi s-a solicitat o decizie de sisitare de la judecatorie care nu poate sa imi dea asa ceva.
Intrebarea mea este daca este legala procedura folosita de executoriu, intelegand ca nu se pot poprii mai mult de 1/3 di salariu. In cazul in care ei nu imi deblocheaza contul, eu nu mai pot primi nici un ban din veniturile salariale si sunt muritor de foame. Ce se poate face in acest sens dpdv legal?
Va multumesc!