avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1634 soluții astăzi
Forum Activitate nixx

Activitate nixx

Răspuns la discuția Executare silita credit fals
Este o optiune. Nu-mi plac filmele cu detectivi, dar au si ei instrumente si solutii pentru a oferi probe in instanta.

Acum aproximativ o saptamana am dat declaratia la Politie, celelalte demersuri au termene legale de 30 zile, termenul limita ar fi in jur de 20 februarie.
Buna ziua,

Sunt in situatia de a fi executat silit pentru un presupus credit pe care l-as fi luat de la un IFN(cel mai IFN) in 2014,in conditiile in care eu nu am avut niciodata vreun credit pe numele meu. Desi am facut o sesizare la IFN-ul respectiv si s-a deschis un dosar de frauda, de altfel evidenta, sunt date care nu corespund adevarului foarte usor de verificat, sunt nevoit sa suport situatia pentru ca IFN-ul nu-si asuma nici o vina si nici nu fac foarte mult ca s-o remedieze. Ei sustin ca dosarul nu le mai apartine pentru ca au cesionat creanta la o alta firma, X, si aia dubioasa, punctul lor de lucru e de fapt un birou in renovare. In acelasi timp, executorul sustine ca nu poate suspenda executarea fara acordul detinatorului creantei, desi am facut plangere la Politie, sesizare ANPC, reclamatie la BNR si cerere catre X pentru suspendarea temporara a executarii in care am explicat problema.

Nu am facut contestatie la executare din 2 motive:
-executorul mi-a blocat contul, punandu-ma in situatia de a nu a avea acces la banii din cont, iar taxa de contestatie era de aproximativ 400 lei
-nu rezolva problema imediat, din 3 salarii se achita toata datoria.

Acum din toata povestea asta cu sursa la IFN apar niste consecinte nefaste pentru mine, pe langa frustrare, nervi, bani si timp pierdut, IFN-ul prelucreaza datele mele personale in baza unui contract de credit fals, a obtinut beneficii in urma acelui contract si mi-a provocat mie o paguba, a transmis fara acordul meu datele persoale catre X, iar respectiva entitate a solicitat executorului, la fel pe baza unui contract fals si acte false din dosarul de credit, executarea mea silita. De asemenea sunt inscris in Biroul de Credit ca rau platnic cu datele personale obtinute fraudulos.

Acum sunt hotarat sa actionez in instanta tot lantul care a participat la executarea silita si sa solicit daune si raspundere pentru fals, uz de fals, furt de identitate, frauda si prelucrarea ilegala a datelor personale.

O optiune pe care o analizez ar fi contractarea unui detectiv particular ca sa evit asteptarea solutionarii dosarului la Politie.

As vrea sa stiu ce sanse de castig pot avea, evident, dupa ce se demonstreaza falsul si, in ce masura poarta raspundere firma care a cumparat creanta si executorul judecatoresc care a solicitat in instanta executarea silita cu acte false.


Multumesc.