avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 322 soluții astăzi
Forum Activitate gabriela constantinescu

Activitate gabriela constantinescu

Va mulțumesc. Îmi imaginez. ca nu pot nici sa exagerez. De aceea am scris cam cît este chiria acolo.

gi-jane2 a scris:

Cat vreti, cat ati lua sa inchiriati. 100 de lei pe zi.

Va rog frumos, îmi puteți spune ce penalități pentru fiecare zi de intirziere, de depășire a termenului de predare pot sa ii prevăd în notificarea de predare a apt? Precizez că chiria pe zona respectiva și corespunzatoare marimii apartamentului este de aproximativ 2000 - 2500 lei/ luna, dar în contractul de închiriere expirat a fost de jumătate, datorita pandemiei. Va mulțumesc.

gabriela constantinescu a scris:

Chiriaș cu contract terminat nu paraseste apartamentul

Mulțumesc. Am o mare curiozitate, nelămurire,...dacă pierd procesul de evacuare datorita unor hibe sau lacune la contractul de închiriere sau la notificarea de predare a apartamentului după împlinirea termenului de închiriere, deci terminarea contractului, ce înseamnă? Că acest chiriaș va rămîne pe veci in apartamentul meu? Ca nu se poate face evacuarea? Rămîne stapin și sta acolo pe gratis? Mulțumesc

Dacă există în contractul de închiriere articolul: "Contractul de inchiriere inceteaza de drept la data implinirii Perioadei de inchiriere, în consecință chiriasul se obliga sa elibereze și să paraseasca Apartamentul din propria sa vointa in urmatoarele 5 zile lucratoare de la data acestei scadențe, fara a mai face necesar recursul la justite si la executor jdecatoresc." mai este nevoie de Notificare de evacuare și dat termen precis?
Multumesc

gi-jane2 a scris:

Il notificati sa plece ii dati un termen, apoi scrieti ca datoreaza x lei pe fiecare xi de intarziere si daca nu se supune, va trebu sa il dati in judecata pt evacuare.
Contractul inregistrat la qnaf constituie titlu executoriu pt plata chiriei.

Mulțumesc. Dar executorul nu îl poate evacua in baza contractului înregistrat la ANAF și notificării mele către chiriași imediat la doua zile după terminarea perioadei de închiriere? Mulțumesc

@CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT
Mă lămuriți Va rog, la ce ii folosesc plingerile penale dacă ii închid lumina, de exemplu, ca ar fi alta speță, fata de speta de baza că ocupa apartamentul fara sa mai aibă contract de închiriere? Mulțumesc
@CLAUDIU LASCOSCHI
Adaug aspectul că a doua zi după terminarea contractului de închiriere am trimis chiriașului un e-mail de notificare precum că s-a terminat contractul de închiriere și să stabilim cînd semnăm PV de predare și predarea apartamentului, evident. Nu a răspuns. Sta de 5 saptamini in apartament și îmi scrie că nu a gasit alta locație, va face tot posibilul ...vorbe goale. Presupun că acea notificare a mea împiedică acțiunea chiriașului de "tacita relocatie". Ce părere aveți? Ce pot face in continuare pina sa ajung la justiție, care e o cale atît de grea,? Multumesc
Mulțumesc. In ce condiții se evacueaza? Cine are dreptul să ii evacueze in baza contractului de închiriere înregistrat la ANAF? Contract terminat la 30 aprilie. Ce posibilități sint pina a ajunge in instanță? Mulțumesc

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Se evacuează dacă aveți act.
Sau prin judecata.

Chiriaș cu contract terminat nu paraseste apartamentul