avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 626 soluții astăzi
Forum Activitate luci_andrei63@yahoo.com

Activitate luci_andrei63@yahoo.com

Zidul din spate al casei mele coincide cu limita de proprietate.In spatele casei de afla un teren,fosta ferma pomicola CAP,retrocedat proprietarilor,introdus în circuit intravilan din care o parcela a fost vândută în urmă cu cel puțin 10 ani și a fost împrejmuită și s,-a construit o cabana.Distanta dintre zidul casei mele și gardul vecinului este de ceva 5 m,iar terenul este in panta.In 2005 a existat un litigiu în instanță pentru servitute de scurgere de apa de pe terenul defrișat,soluția expertizei a arătat că noii proprietari ori aduc situația la starea inițială ori crează condiții de scurgere a apei de ploaie pt a nu fi afectat zidul casei.Nu s-a remediat,a fost vândut și revândut.Restul de teren nevândute a fost parcelat și pregătit pt vânzare,necreindu-se drum de acces,dar pe acea poteca cu iarba lata de 5 m li s-a spus cumpărătorilor că ar fi drum de acces deși nu este.Terenul fiind în pantă și din placi argiloase,daca n-ar vrea posibilitatea de a trece la distanță extrem de mica de zid cu mașini de mare tonaj zidul casei ar crapa și terenul fiind oricum cu risc de alunecare casa în întregime ar fi serios avariata.Ce instrument legal am pt a împiedica construirea unui așa zis drum f îngust și f aproape de casa mea.Va mulțumesc,