avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Activitate Bubico89

Activitate Bubico89

Răspuns la discuția Custodie restransa
Daca este de acord sa facem actele pentru custodie, imi puteti spune cam cat ar putea sa dureze ca si timp?Va multumesc mult
Răspuns la discuția Custodie restransa
Va multumesc mult pentru lamuriri, asa voi face deoarece nu vreau sa am probleme pe viitor .

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Nu se poate la.mediator si atât în România.
După mediator se merge la judecător.
Notarii nu accepta medierile.

Nici în Portugalia nu se poate la mediator si atat.
Veti ajunge tot la judecător si acolo si se va respinge cazul.

Eu nu cred ca ati inteles altceva decât ca nu se poate în Portugalia dar nu am convingerea ca ati fi inteles nici acest lucru.

V-am spus ce aveti de facut si este simplu daca procedati cum v-am sfătuit în tot ce am.scris .

Răspuns la discuția Custodie restransa
Am inteles ce spuneti dvs, eu stiam ca daca suntem de comun acord pentru custodia restransa nu mai este nevoie de ancheta sociala , si se poate rezolva totul la mediator,e posibil sa fiu eu in eroare .
E posibil sa fie si el si avocatul in eroare, el neavand probleme cu justitia ar putea veni sa rezolvam totul aici, o sa mai vorbesc cu el sa incerc sa il conving.
Nu vad ce probleme ar putea aparea,sau cum as putea sa ma pacalesc pentru a aparea costuri imense,dvs fiind de profesie stiti mult mai bine ca mine .
va multumesc pentru sfaturi
Răspuns la discuția Custodie restransa
Nu facem nici o ancheta sociala, ne intelegem de comun acord,noi nu suntem intr-un razboi pentru custodia copilului cum poate sunt alte cupluri separate, avem o relatie foarte ok,ambii suntem de acord ca cea mica sa ramana la mine, dorim custodia restransa pentru a nu avea tot timpul nevoie de a innoi procuri pentru a avea eu drept sa calatoresc cu ea fara a fi el prezent, pasapoarte etc.Eu voi calatori cu ea in Portugalia de cel putin 3ori pe an ,ne facem vacante impreuna pentru binele minorului si suntem prieteni foarte buni.Momentan cea mica are doar cetatenia romana, o luam pe cea portugheza pentru a face actele acolo si pentru a face act pentru pensia alimentara ce el o va plati,cat si dreptul de vizita.Daca nu are si cetatenie portugheza,in fata legii portugheze acest act ar fi egal cu 0.


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Veti avea probleme si cu recunoașterea actelor în România daca nu le faceti aici.

Cetățenia copilului se poate rezolva si ulterior.
Vrea sa mergeți cu copilul acolo?

Cum se face ancheta socială?
Unde?

Răspuns la discuția Custodie restransa
Nici eu nu inteleg de ce nu vrea sa faca actele in Romania.De inteles ne intelegem, pur si simplu nu vrea actele in Romania.In Portugalia urma ca eu sa semnez ca sunt de acord pentru a lua si cetatenia portugheza pentru copil, si el sa semneze pentru custodie in favoarea mea si el sa ramana cu drepturi de vizita .Vom vedea ce va fi ,va multumesc pentru ajutor .

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca copilul locuieste in Romania aici trebuie făcute actele.
Dacă plătește el avocatul portughez este treaba lui.

Dacă trimite bani lunar nu veti obtine custodie exclusiva decat in înțelegere cu el.
Nu inteleg de ce nu vrea sa faca actele in Romania.

Răspuns la discuția Custodie restransa
Va multumesc mult pentru sfaturi.Eu nu platesc nimic acolo,el o sa plateasca tot.O sa iau si eu legatura cu un avocat in Portugalia si daca nu se poate voi deschide aici proces.El copilul nu l-a vazut de 6luni,doar trimite bani lunar .

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Eu nu cred ca veti face actele in Portugalia.
Ori are un avocat slăbuț ori o sa va păcălească la bani daca dvs. va trebui să platiti avocatul portughez.

De ce nu le faceti?

Ca sa nu mai pierdeți vremea deschideți proces si vedeti ce face.
Cu avocat bun ati putea obține si custodie exclusiva.

Răspuns la discuția Custodie restransa
Buna ziua

Nu are nici o problema legala pentru a nu putea veni in Romania,pur si simplu nu vrea, deoarce avocatul lui i-a spus ca putem incheia actele in Portugalia

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Avocatul il poate reprezenta fără să vină în România .
Sa discute cu avocatul.si aspectele confidențiale despre problemele din România si sa vada exact ce ar fi de facut.
Ii puteti plati si dvs. avocatul pentru a discuta cu el in cadru confidențial.
Dacă are probleme cu extrădarea sau alte aspecte asemănătoare avocatul il va informa exact cum sa procedeze sau eventual la ce riscuri se va expune.
Trebuie însă incheiat un contract de consultanta juridica cu avocatul pe probleme de acest fel.Poate consulta si un avocat portughez pe probleme de acest fel deoarece si ei stiu legea aplicabilă în funcție de situatia juridică concretă.

Este si posibil ca el.sa va duca cu vorba...

Răspuns la discuția Custodie restransa
Va multumesc pentru raspunsuri.El are o problema personala cu justitia din Romania,este destul de inchis la minte,de aceea doream sa facem actele in Portugalia urmand ca eu sa le traduc si supralegalizez in Romania.Tocmai de aceea intrebam daca pot fi facute acolo avand in vedere ca minorul are dubla cetatenie.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Se poate lua contact cu un avocat care sa il reprezinte daca nu vrea sa vina in Romania.
Ar fi insa bine sa aveti avocati diferiti fiecare.

Răspuns la discuția Custodie restransa
Locuim in romania dar el nu are timpul necesar pentru a veni aici.Stiam ca Portugalia facand parte din UE,se pot legaliza aici actele .

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Faceți actul sau judecata acolo unde locuiti.

Răspuns la discuția Custodie restransa
Buna ziua,
Aparent ar fi posibil,avand in vedere ca minorul are cetatenie dubla,doream doar sa verific informatia .

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Discutati cu un avocat din Portugalia.