avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Activitate Alex_mostenire

Activitate Alex_mostenire

Răspuns la discuția Mostenire
Ma puteti reprezenta dumneavoastra? Si care ar fi primii pasi? Sa accept cat mai rapid mostenirea la notar, apoi sa fac si o cerere de incepere succesiune si iesire din indiviziune ? Sora mea este avocat, nu coopereaza deloc si nu vrea sa ne revina la fiecare cate un apartament. va accepta cu siguranta partea ei la ambele apartamente sau va incerca sa profite de pe urma mea. Deci ambele apartamente vor putea fi scoase la licitatie de stat si banca daca ea nu cedeaza partea ei. Datoria ei este mai mare decat jumatatea ei de mostenire, deci are tot interesul sa fie ambele scoase la licitatie. Cum pot eu sa fac sa iau jumatatea din sumele mentionate anterior? Va multumesc
Răspuns la discuția Mostenire
Nu am dezbatut inca mostenirea, nu a trecut inca un an. Nu ma impac cu sora, eu vrea sa incerce sa ia totul sau sa dureze cat mai mult?
Discuție Mostenire
Buna ziua,

Am mostenit de la parinti doua apartamente.

Eu si sora mea suntem singurii mostenitori. Valoarea totala a celor doua apartamente este de 60.000 euro.

Sora mea are datorii de 50.000 de euro (25.000 euro la Stat pentru impozite neplatite si 25.000 la o banca). Eu nu am absolut nici o datorie si mi-e frica ca voi pierde jumatatea mea de mostenire din cauza datoriilor ei.

Din cate stiu, chiar daca sora mea ar vrea sa renunte la mostenire, banca si Fiscul pot interveni la masa succesorala pentru a cere restituirea datoriilor.

Intrebarile mele sunt:

1) este adevarat ca atat Statul cat si Banca au dreptul sa intervina pentru recuperarea datoriilor? Cum afecteaza acest lucru jumatatea mea de mostenire avand in vedere ca datoriile ei sunt mai mari decat jumatatea ei de mostenire? Este jumatatea mea protejata de vreo lege indiferent cat ar fi de mari datoriile ei?

2) daca Statul intervine pentru a recupera cei 25.000 euro, va scoate automat la licitatie unul sau ambele apartamente? Sau avem mai intai dreptul sa mostenim si sa vindem apartamentele la pret bun, iar datoria sa o achite sora mea din partea ei?

3) aceeasi intrebare ca la punctul 2, doar ca din punct de vedere a Banci si nu a Statului. Are Banca aceeasi putere ca Statul de a scoate la licitatie o mostenire sau cum va incerca sa recupereze banii?

Pe scurt, sa zicem ca sora mea nu avea datorii. Vindeam cele doua apartamente si luam 60.000 de euro. Eu luam 30.000 si ea lua 30.000.
In schimb, ea are datorii totale de 50.000 de euro.
Este jumatatea mea de mostenire (30.000 de euro) protejata de vreo lege, sau am toate sansele sa raman cu mai nimic?

Va rog sa ma ajutati cu lamuriri si cu o adresa de contact.