avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 626 soluții astăzi
Forum Activitate igrishan

Activitate igrishan

Din pacate, cablul se duce pe bloc, iar de acolo continua pana pe un alt bloc.
Nu stiu sa existe cutie exterioara. Ar fi putin probabil sa fie pe acoperis asa, neprotejata.

Deci cutia, s-ar putea sa fie in blocul celalalt..

Am sa merg pe fir..ca sa zic asa.. :)
mda..ma gandeam si eu ca am facut o confuzie cu tensiunea..in fine, oricum e periculos
analizez toate variantele, insa, daca as putea sa demonstrez ca nu am obligatie legala asupra infrastructurii, as imparti problema cu asociatia de proprietari, nu ar mai fi strict problema mea.

Multumesc!
Asta, ma gandeam si eu, sa cer asociatiei de proprietari acte aferente. pt ca la instalarea unei infrastructuri, asociatia trebuie sa isi dea acordul.

Doar ca, acest cablu s-ar putea sa fi fost instalat pe vreme cand nici nu exista legea asociatiilor de proprietari.

Multumesc pentru raspuns!
Adevarul este ca nu stiu daca este si o chestiune de legalitate, sau doar de ordin tehnic.

Asa cum spuneam la inceput, asociatia vede un cablu tv tras exclusiv pentru mine. Prin urmare ei spun ca este al meu, si doar al meu si trebuie sa il desfiintez. Ba chiar mi-au dat si un termen sa il desfiintez:))

Cei de la reabilitare pun conditie sa se inceapa reabilitarea sa fie blocul liber de fire.

Daca Dorel taie cablul, va cadea peste linia de electriciatate a tramvaiului si se poate intampla ca acel cablu sa nu mai fie complet izolat din cauza timpului, iar curentul sa fie transmis prin cablu. Vorbim de o tensiune de 27 000 volti am impresia.. chiar se poate intampla o tragedie.

Nu vreau sa fiu asociat cu o asemenea operatiune, de aceea, am nevoie de o lege care sa demonstreze ca nu as avea cum sa fiu eu proprietarul unei infrastructuri de televiziune.

Vecinii mei nu stiu multe.. vad un cablu tras de la mine de la balcon pe bloc, iar de acolo se duce pe alt bloc si zic ca este cablul meu.






Daca era asa simplu nu mai cautam solutii altenative. Cablul acesta are peste 100 de metrii, traverseaza un bulevard, electrificat cu cabluri de tramvai, cand va fi scos va cadea pe cablurile electrice..este o chestiune sensibila.

Ma intereseaza aspectul legal, de aceea am apelat la acest forum, cu tot respectul.



Nu exista asemenea specificari in documentatia contractuala la niciunul dintre cei 3 mari operatori de cablu.

Ati spus ca "pana la intrarea in apartament infrastructura apartine operatorului de cablu". Pe ce lege sau termen de contract va bazati, ca sa stiu sa fac si eu la fel cu vecinii mei dragi :)

Multumesc inca o data

Multumesc pentru raspuns.

Problema este ca fostul proprietar este decedat. Am solicitat deja un punct de vedere al operatorului care banuiesc ca a preluat si acest cablu. (raspunsul probabil va dura prea mult).

M-ar interesa va rog daca se poate sa ma indrumati catre legea care spune ca nu sunt proprietar al cablului ce iese din apartament.

Situatia este cu atat mai delicata, deoarece cablul acesta trece peste o linie de tramvai, firma care face reabilitarea preseaza asociatia sa elibereze blocul de cabluri, iar asociatia ma preseaza pe mine.

Exista un pericol suplimentar deoarece in cazul in care cablul va atinge electrificarea tranvaiului se poate ajunge la chestiuni mai grave.

In concluzie, pentru prudenta, vreau sa informez official asociatia ca nu pot sa ma faca responsabil pentru aceasta situatie.

Chiar daca nu voi putea sa indic la momentul acesta specific firma care a tras cablul, macar sa le fac referire la o lege.

Multumesc mult
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat.

Am cumparat un apartament care avea un cablu TV nefunctional.
Acesta a fost instalat de o companie de cablu care, (se pare, nu stiu sigur pt ca nu am niciun act) acum a fost achizitionata de catre unul dintre marii operatori de pe piata.
Acest cablu a fost tras excusiv pentru proprietarul anterior.

Problema mea este acum incepe reabilitarea blocului si asociatia de proprietari ma someaza sa scot acest cablu.

Vroiam sa va intreb daca nu cumva, pot fi absolvit de aceasta obligatie, pentru ca rationamentul meu ar fi ca eu nu sunt proprietar decat al cablului de la mine din casa.

Mai exact, ce iese din apartament nu mai este problema mea, chiar daca apartamentul acesta a fost singurul beneficiar al cablului.

Multumesc pentru ajutor in avans