avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1974 soluții astăzi
Forum Activitate LastKiss

Activitate LastKiss

Buna seara, am si eu o problema.
Dosarul meu de autorizare pt executie extindere retea gaz, zace de 2 luni la primarie...deoarece dep de urbanism considera ca trebuie sa solicit acord notarial de la nu stiu cati proprietari din zona....

Ideea e in felul urmator :

Eu am deschiderea la strada principala...dar toti din zona aceasta ( 3 servitute cu proprietarii aferenti ) am cedat drumurile de acces catre primarie. Teava de gaz o extindem de unde este existenta in prezent,pana in fata portii, doar ca de la mufarea tevii pana la mine sunt 4 servitute adiacente (perpendiculare pe drum principal) .... 1 care nu a fost cedata primariei si cele 3 care sunt cedate. Primarul a fost si a dat declaratie notariala in numele primariei ca o ia (extinderea) in primire, desi beneficiarul sunt eu si totodata tot eu am platit integral... deci din 200 m de teava , 50 ii am pe drum privat si 150 pe drum cedat.... (confirm spuselor celor de la primarie)
Ceea ce nu inteleg eu...de ce trebuie sa ma milogesc la cei de pe strada necedata primariei sa primesc acord, cand eu nici nu trec pe servitute , ci pe la capatul servitutii.....

Si totusi prin absurd....Sa presupunem ca strada nici nu era cedata, de ce ar trebui sa cer acordul vecinilor pt utilitatile gen curent si gaz ( cele principale ) atata timp cat eu le platesc?.... Mai mult de atat daca unul mai capos nu vrea pur si simplu sa se duca la notar impreuna cu sotia/sotul sa dea declaratie pt mine..ce ar inseamna asta? Ca niciodata eu nu voi putea sa mi alimentez casa cu curent electric si gaz???

Am fost la primarie , am intrat in audienta cu primarul... i am explicat ca nu mi se pare logic si normal sa ma rog de vecini sa ma lase sa ma bransez ...primarul imi tot baga pe gat legea cu incalcarea proprietatii, incerc sa ii explic ca nu trec cu teava prin casa omului, sau prin curte...pur si simplu pe drumul de acces....care culmea pt asta este lasat : acces pietonal, cu masina, pt utilitati ... etc

As fi inteles daca as fi dorit sa imi fac putul in drum, fosa...sau orice altceva in drum,,,mai ziceam sa le cer acordul lor... DAR PT UTILITATI???? de ce ar trebui sa ma rog de ei,...
Dupa 4 ani de stres si asteptare a bransamentului de gaz (ca aici foarte greu se misca), cand in sfarsit am zis ca am ajuns la final.... ma lovesc de o imbecilitate de regula.

Cine ma poate indruma, din cei care cunosc speta, sau au trecut prin asa ceva....chiar va rog sa ma ajutati.. multumesc


Mai am o curiozitate, daca e sa chem salvarea...tot asa ar trebui sa le cer acord notarial??? ce de' doar trec pe strada lor