avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Activitate stresata de un administrator

Activitate stresata de un administrator

Ultima noutate: s-a dat termenul de infatisare in instanta pentru aprilie si d-na administrator care pana de curand nu recunostea nimic, a afisat la avizier o hartiuta scrisa cu greseli de ortografie si cu 3 stampile in care-i anunta pe locatari ca Asociatia este data in judecata de mine si ca este necesar sa angajeze un avocat. Drept pentru care toti locatarii vor plati onorariul avocatului, care va fi atasat cumva intretinerii din luna martie... Ma intreb daca are dreptul sa faca asta sau este un alt abuz in serviciu.
din pacate aveti dreptate si singurul caine este acest administrator. In decursul zecilor de ani au fost si alti proprietari nemultumiti, dar nu au reusit sa o schimbe. Are atestat de la primarie. Intr-adevar acum blocul are 70℅ batrani peste 60 ani (care mi-au spus clar ca daca asa a fost pana acum, putem sa mergem mai departe asa si nu au de gand sa se implice) si 30℅ tineri proaspat mutati pe care nu-i intereseaza. Se pare ca sunt singura deranjata ca sunt "furata". Primaria a efectuat controlul si in urma lui a solicitat demiterea, dar doamna administrator a ascuns acest lucru spunand ca totul este in regula si eu sunt singura nebuna. Am apelat si la Fisc, unde mi s-a spus ca daca nu fura banii Statului nu se pot implica. La politie deja are 2 dosare pentru hartuirea mea si pentru abuz in serviciu (din 2014 si inca nu este data o rezolutie). Am incercat chiar sa convoc si o AG pentru demiterea ei, dar a mers pe la locatari si nimeni nu s-a prezentat ( inafara de ea cu prietena ei numita presedinte), spunand ca adunarea nu este statutara. Cenzorii sunt doar 2 foarte batrani si semneaza in necunostinta de cauza ce le da ea. Din nefericire nu am timpul necesar zi de zi sa informez fiecare locatar, pentru ca am un copil de 2 ani si serviciu :( De la primarie mi-au spus ca ei nu mai pot face nimic si ca doar in instanta pot rezolva ceva. Avocatul mi-a spus ca daca am platit la zi intretinerea, inseamna ca am fost de acord cu tot si ca nu pot cere o expertiza contabila pentru ce a fost inainte de a nu mai plati intretinerea ( adica doar cateva luni in care ea s-a "luminat" si a scazut brusc toate cotele de intretinere. Chiar ma dispera neputinta de a putea demonstra ceea ce se intampla.
Din 2014 am tot trimis sesizari recomandate cu confirmare Presedintelui (pe care l-a schimbat de vreo 3 ori pana acum, iar acum cica "nu mai avem nici unul") si s-au intors pe motivul "refuza primirea". Se fac 4 ani de cand ma lupt cu "morile de vant" si am obosit sa nu am nici o sansa.

Asta imi doresc si eu, dar pana acum la 4 incercari de adunari nu s-a prezentat nici un alt locatar in afara de d-na administrator si prietena ei, care radeau si-mi spuneau ca ele conduc blocul...

din nefericire inregistrarile audio nu se iau in considerare in instanta... am si de-astea :((

Va multumesc tuturor pentru timpul acordat si pentru raspunsuri. Deja cunosc legea atat de bine incat as putea sa ma fac avocat, Din pacate nu am aliati. Sunt singura "nebuna" nesupusa in acest bloc. Voi juca ultima carte incercand sa reiau toate etapele (poate mi-a scapat ceva). Peste tot mi s-a spus ca daca nu ne adunam minim 3 proprietari, nu am sanse. Mai incerc o data si ma dau batuta ca deja de 4 ani mi se pare o lupta inutila. Toate bune, tuturor si sa n-aveti parte de asa oameni.
Administratorul functioneaza de peste 40 ani ca "sef de bloc" nerespectand legea (adica nu se subordoneaza unui presedinte de bloc, ci el angajeaza si da afara dupa bunul plac diverse persoane din bloc pe post de presedinte, fara a exista AG sau instiintari de vreun fel). A pus lacat la subsol si daca exista o avarie, trebuie sa te rogi de ea sa-ti dea voie sa opresti apa pentru a o remedia. Uscatoria este folosita in interes propriu
Cheie pentru iesirea din spatele blocului au doar anumite persoane agreate de ea. Foloseste stampila asociatiei pe biletele de somatie gen: "dati citirea repartitoarelor" pe care le lipeste cu scoci de usa apartamentului, desi exista cutii postale si avizier. Nu raspunde solicitarilor de a arata cum a luat hotarari pentru contractarea diferitelor firme, nu prezinta activul si pasivul, nu are PVuri ale comitetului executiv, practic incaseaza doar banii proprietarilor si-i administreaza dupa bunul plac, fara a da socoteala nimanui pentru asta, iar daca este intrebata, se eschiveaza incepand sa tipe in legatura cu alte situatii. Am solicitat controlul primariei si i s-a dat termen de 60 zile pentru inlocuirea din functie. Precizez ca este bloc cu 4 etaje, 2 scari, 20 apartamente si nimeni nu se implica, pentru ca d-na administrator merge la usa fiecaruia si povesteste ce crede de cuvinta... in continuare isi vede de treaba, am actionat in judecata Asociatia cu "dreptul de a face" dar se pare ca nu sunt sanse nici asa sa o demitem din functie. Ne rade in nas si ne spune ca merge cu taxiul pe banii nostrii. Exista o alta metoda sau vreo alta lege prin care sa eliminam un astfel de administrator abuziv?
Multumesc, cu respect, Mihalcea Andra