avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 882 soluții astăzi
Forum Activitate IuliaIulia53

Activitate IuliaIulia53

Sunt din Bucuresti si sunt nascuta in 5 mai 1953. Am inceput sa lucrez in iunie 1973 pana in iunie 1974, cand am intrerupt pentru cresterea copilului. In 1975 in octombrie m-am angajat la Palatul Telefoanelor unde am lucrat pana in 1 aprilie 1982, iar apoi m-am transferat la Facultatea de Farmacie in functia de telefonista unde am lucrat 1 martie 1995.
In 1998 m-am pensionat pe caz de boala pana la data de octombrie 2012 cand m-am pensionat la limita de varsta. Pentru cei 7 ani lucrati la Palatul Telefoanelor mi s-a calculat pentru categoria a doua munca grea (cum era considerata), 4 lei.
Pensia la limita de varsta de la 499 cat o aveam mi s-a calculat 522.
Consider ca cei 14 ani de pensie de invaliditate nu mi s-au luat in considerare.
Ce trebuie sa fac? Sa dau in judecata persoana de la Casa de Pensii, care mi-a trimis acasa hotararea pentru ce pensie am de primit.
Am ajuns in 2017 dupa cresterile de 5% sa am 650.
Multumesc!
Am avut 21 de ani si 6 luni vechime pe cartea de munca, cu o pensie de 499 de lei si 14 ani de invaliditate. La limita de varsta, cand am iesit la pensie, Casa de Pensii mi-a calculat pensia finala de la 499 la 522 de lei, fara sa ia in calcul cei 14 ani de invaliditate.
Intrebarea mea este : Trebuia sa mi se ia in calcul pentru stabilirea pensiei si cei 14 ani de invaliditate? Si ar trebui sa dau in judecata Casa de Pensii pentru recalcularea totala, deoarece mi-au trimis acasa ca am 34 de ani si 8 luni?
Nu stiu cum sa procedez in aceasta problema !
Multumesc anticipat !