avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 949 soluții astăzi
Forum Activitate dilemamare

Activitate dilemamare

Asa a fost intradevar. Biciclistul a fost gasit vinovat iar eu am plecat cu permisul acasa. Multumesc frumos pt raspunsuri intr-un moment atat de grav!

marcel.damaschin a scris:

Pe trecere pietoni, trec....pietonii. Deci, trebuia sa mearga pe langa bicicleta. In rest, in ce priveste prioritatea, ancheta va stabili.


Aveti grija la abonamentele Orange cu contract pe 2 ani!
Inainte cu 3 luni de a expira contractul am fost contactat pentru o "oferta" cum fac toti operatorii de telefonie mobila. Oferta consta intr-o reducere a abonamentului actual de la Orange ME 30 la Orange ME 25, care trebuia sa imi ofere mai mult net decat abonamentul 30 la un pret mai scazut.
Evident, cum s-a mai intamplat cu N oameni nu mi s-a specificat nicaieri in apel ca perioada contractuala va expira si ca asta este o oferta pt prelungire abonament, ci pur si simplu o reducere pt ca le bag in buzunar aproximativ 700 lei lunar (am mai multe abonamente la ei)
De asemenea nu mi s-a mentionat ca voi pierde si roamingul.
Pe langa toata mizeria asta, cand am consultat factura am realizat ca defapt nu mi s-a facut nici o oferta, doar mi-au scazut tacit abonamentul de la ME 30 la ME 25 fara Roaming, iar in aplicatia de CLIENT imi afiseaza ca abonamentul ME 25 (adica cel "nou" oferit telefonic) expira pe data de 25.10.2018, cum expira original contractul.
Avand in vedere ca acest contract a expirat conform aplicatiei lor pe data de 25, in data de 26 m-am portat cu acest abonament catre alta retea, unde am primit o oferta serioasa.
A 2a zi am fost contactat de un reprezentant orange care ma anunta ca nu am incheiat perioada contractuala (ceea ce este contrar a ce imi apare in aplicatie) si ca prin urmare dupa portare voi fi nevoit sa achit taxa de reziliere (totalul abonamentului pt urmatorii 2 ani de zile). Numarul s-a portat intre timp catre cealalta retea, prilej cu care a disparut complet din lor, noroc ca am facut printscreen-uri.
Am trimis catre orange cerere pt rezolvare, iar daca aceasta situatie nu se va clarifica voi fi nevoit sa apelez la ANPC, pt ca nu este legal ceea ce faceti. Mi-am incheiat perioada contractuala CONFORM aplicatiei Lor!
Nu stiu daca postez corect aici, dar as vrea sa pun o intrebare pt cine se pricepe cat de cat la legea rutiera in acest caz, momentan neavand un raspuns de la politie in acest sens:
Vineri seara in jurul orei 9:30PM ma deplasam cu autoturismul personal dinspre sos nordului catre bd maresal ctin prezan (arc triumf). Am efectuat manevra de viraj la dreapta in rond Aviatorilor, plecand primul pe culoarea verde a semaforului. Imediat dupa rond se afla o trecere de pietoni (o cunoaste toata lumea, eu fac acel drum de cel putin 5-6 ori pe noapte) carora trebuie sa le acorzi prioritate de trecere.
Eu am oprit la pietoni, fiind pe banda 2 (din mijloc) a bulevardului. Pietonii au traversat, drept urmare eu am dat sa plec de la semafor. In acel moment un biciclist venind din stanga carosabilului aflat pe trecerea de pietoni pe bicicleta a venit in viteza si s-a agatat de nr de inmatriculare al masinii mele cu pedala, cazand pe capota si apoi sarind cu bicicleta cu tot in strada. Bicicleta este un BMX, nu are frane, nu are lumini de nici un fel.

M-am dat jos din autoturism, biciclistul sustine ca nu are absolut nimic fizic. Eu sun la 112, anunt accidentul, acestia ma intreaba daca biciclistul necesita ingrijiri medicale, acesta refuza vehement acest lucru, drept urmare nu trimit nici o ambulanta, cu toate ca eu am insistat sa vina totusi. El are un prieten care sustine ca e martor ca l-am lovit pe trecerea de pietoni.
La insistentele mele de la telefon ajunge totusi un echipaj de politie la fata locului. Biciclistul in continuare sustine vehement ca el nu vrea la spital, dar ca i s-a indoit iPhone-ul si ca sa ii dau banii pe el. Am, evident, asigurare valabila si ii explic ca daca voi fi gasit vinovat i-o voi preda cu placere. Eu am doar capota julita pe partea dreapta si placuta de inmatriculare, momentan doar ma bucur ca el nu a patit nimic. Ne hotaram sa mergem la accidente usoare.
Ajungem la accidente usoare. El a venit cu mama lui, refuzand sa urcam bicicleta in masina si sa mergem impreuna. O data ajunsi acolo, agentul ne recomanda sa ne intelegem amiabil, eu spunand ca nu am pretentie la capota, bine ca nu s-a intamplat mai rau, el tot insista sa ii dau banii pe telefon, ca daca nu el imi va face rau samd. Scriem declaratiile, asteptam 3 ore la coada, cand ne vine randul il suceste maicasa ca el defapt vrea la spital (Pentru ca nu am vrut sa ii platesc telefonul) Lasam declaratiile la accidente usoare, plecam catre spitalul elias unde dupa alte cateva ore bune vine si politia. Ne punem la fata locului, facem masuratori si ne cheama in alta zi pt declaratii la udriste, saptamana viitoare.

Intrebarea mea este: In intersectia respectiva nu mai exista marcaj pt biciclisti, semaforul pt biciclisti era stins si nefunctional. El a venit din stanga carosabilului PE BICICLETA, pe jumatatea trecerii de pietoni in viteza si practic s-a agatat de masina mea pe la jumatate (de nr de inmatriculare) si a cazut pe partea DREAPTA a masinii. Credeti ca exista o sansa ca eu sa pot fi gasit vinovat? Ma tot gandesc la prietenul lui care este martor, eu fiind singur in acel moment.

Multumesc Anticipat pt raspunsuri!
Răspuns la discuția Retragere plangere pentru viol
Mentionez si ca dosarul cu bataia respectivului se afla la o sectie, iar falsul viol la o alta, asta deoarece eu am intretinut relatii sexuale cu ea intr-un loc iar apoi am oprit sa dormim in alt loc, deci sunt dosare diferite la sectii diferite
Buna ziua.
Acum doua saptamani am luato pe prietena mea din club cu masina, am parcat undeva mai retras unde am intretinut relatii sexuale de comun acord.
Dupa aceasta am avut o cearta pe motivul ca gasise niste poze cu o fosta la mine in telefon, tot in masina. In timpul discutiei ea a adormit, fiind si putin in stare de ebrietate. Eu am continuat sa conduc, deoarece acasa la ea nu o puteam duce in starea aia iar ea locuieste cu parintii. Am parcat undeva in zona unui drum national, unde m-am pus si eu sa dorm.
Ea s-a trezit, s-a speriat ca era in camp si a facut prostia ca in loc sa ma trezeasca, l-a chemat pe fostul ei prieten care bineinteles ca a devenit violent cand a ajuns la locatie, m-a batut, mi-a distrus masina si mi-a furat si telefonul pe care l-am recuperat ulterior. Ea a fugit impreuna cu el pe moment nestiind ce sa faca si fiind si nervoasa pe mine.
Ideea este ca eu am sunat la 112, am fost la spital, la politie si am declarat cele intamplate, lucru banuit de fostul acesteia, care a convinso pe ea in cele din urma sa se duca sa depuna plangere pentru viol, ca sa se scoata loviturile asupra mea ca fiind de la ea (legitima aparare).
Una peste alta prietena mea a reluat legatura cu mine si mi-a povestit cele intamplate, inclusiv partea cu plangerea pt viol (de ce a fost cam obligata sa o faca)
Ideea este ca acum acea plangere trebuie retrasa, insa politistii au speriato de la inceput ca daca depune aceasta plangere si se dovedeste ca nu a fost asa va fi fortata sa plateasca o amenda destul de mare
Eu nu am fost chemat la politie momentan, nu am fost cautat acasa, deci probabil ca dosarul nu a ajuns prea departe.
Ideea este ca nu stim cum sa procedam sa scapam de acea plangere si care ar fi consecintele acesteia asupra mea si a ei pe termen scurt/lung.