avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Activitate SlimBg

Activitate SlimBg

Buna ziua. Am cateva intrebari care graviteaza in jurul aceluiasi subiect, si le voi nota cu 1,2,3.
Trademark-ul este aplicat international sau pentru fiecare tara in parte? Ma poate OSIM-ul indruma daca o marca este sau nu protejata la noi in tara? Sau care este procedura in acest gen de speta?

1. Daca doresc sa imprim niste tricouri cu Batman, de exemplu , nu am voie sa fac asta, insa de cum pot sti sigur ca nu pot? Batman apartine dc comics, care e mare si posibil protejat si la noi in tara, dar daca doresc sa pun personajul cuiva mai putin cunoscut, care probabil nu si-a protejat marca in Ro? Aici intervine protectia marcii si a logoului la nivel international sau in fiecare tara in parte.
Deasemenea, pot afisa denumirea unui film de exemplu? Sau denumirea unei piese (muziale, de teatru etc)? Sau o replica din film/piesa?

2. S-a lansat un produs in SUA care imediat a fost copiat de chinezi, care nu au probleme cu copiatul la ei in tara. Insa produsul respectiv a fost importat in america si vandut pe amazon si nu numai. Produsul este identic, si nu este articol vestimentar. Sunt pe diverse forumuri oameni care se plang ca amazonul si alte site-uri accepta sa vanda "knock offs" si "counterfeit items". Au facut si sesizari catre firmele ce au fost copiate. Insa produsele inca se vand pe siteuri, chiar foarte bine. Cum se poate intampla asa ceva? Daca pot aia face asa ceva, pot si eu? Posibil sa mi spuneti ca aia isi asuma riscuri si ca pot fi pasibil de pedepse, ceea ce nu cred ca este cazul, asa ca sa excludem ipoteza aceasta.

3. Un tricou cu Batman luat din china, l am vazut identic pe amazon .com si .co.uk. Dar nu e singurul, sunt si altele, care nu sunt exact ca cele din china. Mi-e greu sa cred ca toti au licenta si mai mult, mi-e greu sa cred ca-i doare in cot si merg la risc cu treaba asta, pentru ca sunt foarte usor de gasit si mai si vand in tari cu legislatie puternica in domeniu si care se aplica .

4. Eu la randul meu, pot sa mi protejez, de exemplu, un cuvant sau o sintagma (care nu este brandul), ca sa nu fie scris de altii? Cuvantul sau sintagma sunt cuvinte (aproape) uzuale.
Si invers, daca are cineva deja niste print-uri cu un cuvant/o sintagma, pot sa le preiau si eu?

In final, probabil mai sunt aspecte de acoperit in acest palier, insa probabil nu l-am acoperit eu ca si intrebari. Alte mentiuni pertinente sunt apreciate.

Va multumesc