avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate melchior

Activitate melchior

Discuție intrebare
cum se cheama astazi fostul icral sector 4 si 3?
Răspuns la discuția ectras informativ
Pe NV pe NV , Ionut dar asa mai aflam si noi cate ceva..
Multumim tuturor!
Astazi este ziua lui Multumesc!
Răspuns la discuția ectras informativ
Multumesc domnului Ionut Stanciu...
Răspuns la discuția ectras informativ
In exclusivitate pt. Avlil:

Multumesc pentru raspunsuri, dar gata cu reprosurile. Acum o sa ma persecutati?..
Am incercat sa fiu util mie si altora. Sunt puncte de vedere diferite si eu asa reusesc sa fac ce trebuie.

Scuze Avlil, dar deja..
Cum pot obtine un extras de carte funciara informativ fara sa apelez la un notar public , avand la baza un temei juridic?
Răspuns la discuția cum procedez?
Am citit pe forum prima data despre chestiunea mostenitorilor si am inceput sa ma documentez.
Vreau sa fac asa cum este bine pt. a putea dormi linistit si nu sa obtin o hotarare atacabila. Ceea ce mi-ati spus dvs. este perfect legal, intrebarea mea nu a fost pusa la intamplare ci pentru a cunoaste ce va urma. Stiu ca poate invoca mai tarziu aceste lucruri. tocmai de aceea am hotarat sa fac alte demersuri pt. informatii despre mostenitori. Va dati seama ca lucrurile acestea cer timp si daca tot te apuci de o treaba mai bine sa o faci bine, asa gandesc eu.

Am intrebat de ce credeti ca a procedat asa in ideea de a afla ce se va intampla pe parcurs, ce a avut omul in minte cand a actionat asa si ce a inteles prin gandirea unei noi actiuni. Dupa mine, m-a lasat sa inteleg ceea ce mi-ati spus dvs., trebuie mostenitori. Eu am sa fructific intervalul pana la termen si am sa caut, dar ma tem de un sg. lucru, ca ei nu ar exista. Aici nu inteleg. Daca cineva nu are pe nimeni, de ce nu ma pot judeca doar cu X si cu statul sa zicem? Bine, acest lucru obtinandu-l cu mii de dovezi ca omul nu a avut chiar pe nimeni.
Răspuns la discuția cum procedez?
Bine bine..si mai am o intrebare :
daca acest imobil s-ar fi vandut in 7 randuri si trebuia sa ajung la ultimul care ar fi avut titlu, trebuia demarata o operatiune pe la f. multe institutii, aveam 20 de parati probabil...
E ceva f aici care..
si asta pt. ca m-a prins discutia aceasta...
de ex. sursa Pagini Aurii pot sa sun pe la vreo 50 de persoane cu acelasi nume sa intreb daca nu au avut vreun unchi cu numele..e un inceput..
una peste alta...

Răspuns la discuția cum procedez?
Haideti sa va spun altceva....
Am avut termen, am primit confirmarea oficiala ca mortul e mort..judecatorul m-a intrebat ce intentionez sa fac si am spus ca o sa caut mostenitorii...nu a invocat lipsa capacitatii..mi-a dat un alt termen...nu am vrut sa dau data exacta aici pe forum..am spus ca am termen pe 13, a fost putin mai devreme..in ianuarie merg din nou...de data aceasta nu stiu daca mai trec..mi-a spus sa ma gandesc bine cum voi formula actiunea..nu am inteles exact la ce se referea si m-am gandit ca in ianuarie chem statul fara sa iau in calcul ceea ce mi-ati spus dvs. cu mostenitorii..

confirmarea oficiala era de fapt informatia ca persoana a decedat la data..iar aceasta informatia s-a primit cu 3 zile inainte de teremen, iar eu nu am avut acces la ea...de-aceea m-a pasuit

De ce credeti ca nu a invocat lipsa capacitatii si mi-a permis sa caut mostenitorii?
Răspuns la discuția cum procedez?
vorbim despre o persoana decedata acum multi ani..corect..mi-ati oferit o alta optica si ma preocupa..ma gandesc ca un judecator nu amana la infinit un proces ca sa gasesc eu mostenitori..e clar ca il va suspenda..dar ce pot sa va spun..modalitati de obtinere a informatiilor am la indemana..nu vb de relatii, dar ma pricep la cautari..nu e o problema..
Răspuns la discuția cum procedez?
noutatea pe care mi-o furnizati dvs. este ca trebuie cautati potentialii mostenitori.....
dar un potential mostenitor poate fi si un strain, fara legatura de sange..se descopera vreun testament ceva..atunci sunt eu sigur ca ii cuprind pe toti?..ca imi indrept atentia spre cine trebuie?
de ce primaria nu ar putea interveni? ..sa zica ca imobilul nu e al statului de ex. ...
si Camera de ce nu mi-a spus ca imi poate elibera sau e necesar sa mai fac si alte doc. ? ciudat.

am citit dupa o interventie.
PT MORT nu s-an deschis o procedura succesorala. ce fac caut eu alti mostenitori? cum ii caut?
Si sa presupunem ca mortul a fost al nimanui? si chiar nu dau de urma nimanui? atunci nu ne mai judecam?

VEDETI DVS. , EU DETIN MAI MULTE VERSIUNI.
Va cer absurdul, cazul acela dificil in care nu exista mostenitori...Atunci sa presupunem ca o las balta si repun pe rol sau deschid in termenul legii alt dosar, daca nu sunt mostenitori eu pe cine citez ca parat?
Si dupa cautari nefiresti de mostenitori sa presupunem ca judecatorii ma cred si demonstrez ca ei nu exista, n-am cu cine sa ma judec?